Nowa inwestycja w system nawigacyjny na lotnisku Szczecin-Goleniów o wartości 9,4 milionów euro

Nowa inwestycja w system nawigacyjny na lotnisku Szczecin-Goleniów o wartości 9,4 milionów euro

Firma Elektrotim S.A. z Wrocławia podjęła się roli Generalnego Wykonawcy nowego projektu na lotnisku Szczecin-Goleniów, którego koszt wynosi niemal 9,4 mln euro. Kontrakt dotyczy realizacji systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych CAT II, wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Zlecenie, które obejmuje zarówno projekt jak i wykonanie, zostało przydzielone przez Port Lotniczy Szczecin – Goleniów. Prace nad inwestycją, na które wyznaczono 17 miesięcy (w tym 4 miesiące na przygotowanie projektu, 11 miesięcy na prace budowlano–montażowe oraz 2 miesiące na proces certyfikacji), są już planowane.

Do finansowania tej inwestycji, która pochłonie około 50% funduszy instrumentu finansowego „Łącząc Europę” dla lat 2021 – 2027 (CEF 2), przyczyni się Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Dodatkowo, kwotę stanowiącą 25% wartości projektu dofinansuje Polskie Porty Lotnicze, jeden z wspólników Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów Spółka z o.o.

Maciej Dziadosz, prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów, wyraził swoje zadowolenie z rozpoczęcia inwestycji. Wskazał, że realizacja projektu jest efektem skutecznej współpracy między wszystkimi udziałowcami spółki. Podkreślił również, że nowy system nawigacyjny poprawi niezawodność połączeń lotniczych, co z pewnością wpłynie na zaufanie pasażerów do lotniska i zachęci do dalszego rozwoju siatki połączeń lotniczych.

Obecnie z lotniska Szczecin – Goleniów oferowane są 7 regularnych i 2 czarterowe połączenia lotnicze. Wśród nich znajdują się loty PLL LOT do Warszawy (22 razy w tygodniu), Ryanaira do Londynu, Liverpoolu, Krakowa (od 1 marca) i Dublina (od 20 marca), Norwegian do Oslo Gardermoen czy WizzAir do Oslo Torp. Dodatkowo, od 27 kwietnia możliwe będą loty Coral Travel do Turcji i Bułgarii, a od 25 maja TUI oraz od 29 maja Itaka oraz Rainbow także oferują połączenia do Turcji.

W roku 2023 lotnisko obsłużyło 475 tys. pasażerów, a rok później planuje obsługiwać 500 tys. osób. Dzięki nowemu systemowi ILS CAT II liczba ta ma wzrosnąć do 650 tys. w 2025 roku.