Nowa era w medycynie – budowa nowoczesnego kompleksu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Nowa era w medycynie – budowa nowoczesnego kompleksu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Rozpoczęcie budowy innowacyjnego kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie stało się faktem we wtorek. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to pierwsza połowa 2026 roku.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, prof. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, udzielił szczegółów na temat ambitnego projektu. Zgodnie z informacjami rektora, nowy kompleks będzie miał powierzchnię blisko 50 tysięcy metrów kwadratowych.

Profesor Machaliński podkreślił znamienność tej inwestycji, która zmieni nie tylko wizerunek Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale wpłynie na rozwój medycyny na poziomie lokalnym, regionalnym oraz europejskim.

Rektor wyraził przekonanie, że nowoczesne warunki pracy przyczynią się do dalszego rozwoju naukowo-badawczego i dydaktycznego uczelni. Wierzy też, że lekarze-profesjonaliści skorzystają z doskonałych warunków do pracy, co przełoży się na poprawę opieki nad pacjentami.

Podkreślił, że jest to największa inwestycja w historii uniwersytetu. „Całościowy koszt z dodatkowymi inwestycjami wyniesie ponad 1,5 mld zł. To ogromny krok naprzód, który zrewolucjonizuje medycynę w tej części Europy” – zapewniał rektor. Dodał, że inwestycja otrzymała wsparcie finansowe z budżetu państwa.

Realizacja projektu według formuły „zaprojektuj i wybuduj” powierzona została konsorcjum firm z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem i PORR jako partnerem. Nowy kompleks będzie zlokalizowany naprzeciwko szpitala klinicznego PUM nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej i ma być gotowy do użytku w pierwszej połowie 2026 roku.