Niania czy przedszkole?

Niania czy przedszkole?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też Ci opiekunowie, którzy chcą wrócić do pracy, dość intensywnie zastanawiają się, co będzie lepsze dla ich pociechy: niania czy przedszkole? Decyzja ta nie zawsze jest łatwa. Jak bowiem ustalić, która opcja zapewni dziecku lepsze warunki rozwoju i komfort psychiczny?

Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem

Każdy rodzic, który do tej pory opiekował się dzieckiem, wcześniej czy później zechce lub będzie musiał wrócić do pracy. Aby móc się jej w pełni poświęcić, musi mieć pewność, że jego dziecko ma w tym czasie dobrą opiekę i jest bezpieczne. Ponieważ coraz rzadziej możemy liczyć na przejęcie opieki przez innych członków naszych rodzin, pozostaje nam wybór: niania czy przedszkole? Publiczne czy niepubliczne, jak choćby przedszkole z klubikiem dziecięcym najlepszeszczecin.pl?

W rzeczywistości każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jej wybór zależy jednak nie tylko od upodobań rodziców, ale także od tego, jak rozwija się dziecko. Dlatego przy podejmowaniu decyzji zwróćmy uwagę na to, jakie ono jest i jakie są jego potrzeby. Niektóre maluchy już nawet w wieku dwóch lat mogą być gotowe na przedszkole, w czasie gdy niektóre trzylatki odczuwają silny lęk separacyjny.

Wady i zalety zatrudnienia niani

Opiekunka ma tą zaletę, że swoją uwagę całkowicie poświęca jednemu dziecku. Nie musi zajmować się innymi pociechami, przez co maluch cały czas „ma” ją dla siebie. Dodatkowo niania wychowuje dziecko według zaleceń i upodobań rodziców, co jest bardzo dużą zaletą. Wykwalifikowana niania przygotuje też maluchowi jego ulubione posiłki i będzie tą osobą, której dziecko zaufa.

Niestety dość trudno jest znaleźć opiekunkę z dużym doświadczeniem a do tego jej wynagrodzenie jest zazwyczaj wysokie. Nawet najlepsza niania nie zastąpi też dziecku kontaktu z rówieśnikami. Może ono stracić przez to możliwość wczesnej nauki współżycia w grupie, tak bardzo przydatnej w kolejnych latach życia. Zdarza się też, że rodzice bywają zazdrośni o relację ich dziecka z nianią.

Przedszkole – plusy i minusy

W przedszkolu opiekę nad dzieckiem przejmuje wykwalifikowany personel. Dzieci przebywają w grupie, w której uczą się zasad współżycia społecznego, dzielenia się i nawiązują pierwsze przyjaźnie. Uczą się reguł, które ułatwią im utrzymanie poprawnych relacji koleżeńskich. Dodatkowo biorą udział w specjalistycznych zajęciach a ich rozwój stymulują inne bodźce, niż w przypadku gdy opiekę sprawuje niania.

Niestety przedszkola mają też swoje wady. Najczęściej są to zbyt liczne grupy i zbyt mała uwaga ze strony pedagogów. W przedszkolach publicznych ograniczone jest także indywidualne podejście do dziecka, które musi przestrzegać ogólnych reguł i zasad. Do placówek publicznych nie można też posłać dwulatków. Czasem i 2,5- latki nie dostaną w nich miejsca.

Przedszkole niepubliczne jako złoty środek?

Istnieje jednak możliwość połączenia jednej i drugiej opcji, poprzez posłanie dziecka do placówki niepublicznej. Dobrym przykładem jest wspomniane już przedszkole z klubikiem dziecięcym najlepszeszczecin.pl. Dzieci przebywają tam w kameralnych grupach, w których panuje rodzinna atmosfera. Opiekunowie wykazują indywidualne podejście do każdego dziecka a pod opieką jednego pedagoga jest mniej maluchów, niż w placówce publicznej.

Do przedszkola niepublicznego mogą uczęszczać także dwulatki! Dzieci mają dużo ciekawych zajęć stymulujących ich rozwój, dopasowanych do ich wieku i możliwości. Mogą też liczyć na fizjoterapię czy pomoc logopedy. „Ciepła” atmosfera sprawia natomiast, że opiekunowie postrzegani są bardziej jako nianie, niż „panie z przedszkola”.

Jak podjąć decyzję?

Każdy rodzic musi sam ustalić, co będzie lepsze dla jego dziecka. Przy wyborze powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę jego samodzielność. Zawsze też możemy zatrudnić nianię tylko na jakiś czas, a gdy dziecko bardziej się usamodzielni, posłać je do przedszkola.