Najwięcej kobiet w historii zostanie radnymi – Koalicja Obywatelska odnosi historyczne zwycięstwo

Najwięcej kobiet w historii zostanie radnymi – Koalicja Obywatelska odnosi historyczne zwycięstwo

W wyniku ostatnich wyborów samorządowych Koalicja Obywatelska zanotowała niezwykłe zwycięstwo, zdobywając rekordową liczbę mandatów w radzie miasta Szczecin. Partia pod przewodnictwem Arkadiusza Marchewki zajmie 19 miejsc w 31-osobowej radzie miasta. Przedstawiciele Piotra Krzystka otrzymają tylko pięć miejsc, a Prawo i Sprawiedliwość siedem. Mimo że Lewica przekroczyła próg wyborczy, nie otrzyma ona żadnych mandatów.

Koalicja Obywatelska zgromadziła prawie 44% głosów mieszkańców Szczecina, natomiast Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie na poziomie 24,5%. Wyraźny spadek notowała Koalicja Samorządowa, na którą głosowało o wiele mniej osób niż w roku 2018 – zaledwie ok. 16,5%. Lewica uzyskała wsparcie na poziomie 6,4%, a Konfederacja – 4,85%.

Wśród nowo wybranych radnych Koalicji Obywatelskiej z Prawobrzeża znaleźli się Marcin Biskupski, Wojciech Dorżynkiewicz, Małgorzata Wleklak i Maria Schneider. Mandaty w okręgu Pomorzany-Gumieńce zdobyli Stanisław Kaup, Urszula Pańka, Elżbieta Abramowicz i Dorota Gródecka. W Śródmieściu najwięcej głosów zdobył Paweł Bartnik, ale mandaty uzyskali również Przemysław Słowik i Ewa Jasińska z Nowoczesnej. Na Pogodnie wybitny wynik osiągnęła Ilona Milewska, na którą oddano ponad 4200 głosów. Kolejne mandaty przypadły Łukaszowi Tyszlerowi, Andrzejowi Radziwinowiczowi i Mateuszowi Gierydze. Na północy radnymi zostaną Łukasz Kadłubowski, Jan Posłuszny, Zuzanna Jeleniewska, Wiktoria Rogaczewska. Jeżeli Łukasz Kadłubowski pozostanie na stanowisku wiceprezydenta, jego miejsce w radzie zajmie Wojciech Kępka. Należy podkreślić, że Koalicja Obywatelska wprowadzi aż dziewięć kobiet do rady miasta.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi do rady siedem osób. Najlepszy wynik wśród nich zanotował Krzysztof Romianowski z Prawobrzeża. Drugim radnym PiS z tego okręgu został Marek Chabior. W okręgu Gumieńce-Pomorzany Julia Szałabawka wyprzedziła nieznacznie Macieja Kopcia. PiS obronił wynik z 2018 roku i wprowadzi do rady dwa nazwiska. Z radą pożegna się Robert Stankiewicz. W Śródmieściu radnym pozostanie Marcin Pawlicki. Na Pogodnie Marek Duklanowski wyprzedził Janusza Jagielskiego i po pięciu latach przerwy wróci do rady miasta. Na północy jedyny mandat zdobył Dariusz Smoliński.

Chociaż Piotr Krzystek osiągnął spektakularny sukces, nie przekłada się on na dobry wynik w wyborach. Piotr Krzystek będzie miał niewielu „swoich” ludzi w radzie miasta. Z pięć mandatów jeden otrzyma Piotr Kęsik, który formalnie startował z poparciem Polski 2050, a mandat na Prawobrzeżu zdobył Henryk Jerzyk, wieloletni radny SLD. Radnymi pozostaną Marek Kolbowicz i Jolanta Balicka. Mandat otrzyma również Renata Łażewska, która przejmie go po obejmującym urząd prezydenta Piotrze Krzystku.