Marsz Różowej Wstążki: walka z rakiem piersi w Szczecinie

Marsz Różowej Wstążki: walka z rakiem piersi w Szczecinie

W październiku, miesiącu poświęconym walce z rakiem piersi, różowy marsz protestu zgromadzi tłumy pod pomnikiem Gryfa przy magistracie szczecińskim. Start zaplanowany jest na najbliższą sobotę o godzinie 12:00, a marsz zakończy się pod Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w tym samym mieście.

Nie tylko marsz jest częścią tego wydarzenia. W budynku filharmonii Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, Regionalna Fundacja Walki z Rakiem i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przygotowały stoiska edukacyjne dla wszystkich uczestników. Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalistka ds. komunikacji w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, zaprasza do nauki samokontroli piersi poprzez symulację na fantomach, mierzenia cukru i ciśnienia krwi oraz udziału w quizie edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka piersi z nagrodami. W ramach dodatkowej atrakcji przewidziano wręczenie nagród za najbardziej kreatywny różowy strój.

W sobotę między godziną 11:00 a 17:00 na zewnątrz budynku filharmonii będzie dostępny Mammobus, gdzie będzie możliwość przeprowadzenia badania piersi. Organizatorzy Marszu Różowej Wstążki tez zachęcają kobiety do regularnych badań profilaktycznych. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet i drugą przyczyną śmierci (po raku płuc) z powodu chorób onkologicznych. Dane NFZ informują, że jedynie 34% uprawnionych do badania kobiet w Szczecinie zgłasza się na mammografię.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają znaczenie wczesnej diagnostyki, która może zwiększyć szanse na całkowite wyeliminowanie raka piersi. Nowotwór w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, dlatego regularne kontrole stanu piersi są niezwykle ważne.