Magnolie: Wiosenne klejnoty Szczecina i spacer pośród ich piękna

Magnolie: Wiosenne klejnoty Szczecina i spacer pośród ich piękna

W Szczecinie, kiedy tylko wiosna pokazuje swoje piękno, magnolie i krokusy stają się znakiem rozpoznawczym miasta, przyciągającym miłośników tych kwiatów. Najbliższa sobota, 6 kwietnia, będzie idealną okazją dla wszystkich, którzy pragną podziwiać te rośliny podczas organizowanego spaceru.

Magdalena Hanusz, ekspertka od magnolii, poprowadzi spacer zatytułowany „Piękny Szczecin – szlakiem magnolii”. Mówi: „Magnolie w Szczecinie to wiosenny symbol naszego miasta. Po zachwytach na widok dywanów krokusów, teraz jest czas na magnolie. Te biało-różowe kwiaty zdobią nasze ulice, parki i skwery. Czy jesteś w stanie wymienić je wszystkie? A może chcesz dowiedzieć się, która z nich jest największa w Szczecinie? Jeśli tak, to nasz spacer będzie doskonałą odpowiedzią na te pytania.” – jak mówią organizatorzy wydarzenia.

Spacer wystartuje 6 kwietnia o godzinie 11 spod Centrum Informacji Turystycznej (pl. Żołnierza Polskiego 20) i potrwa około dwie godziny. Trasa będzie prowadzić przez plac Grunwaldzki, plac Lotników, aleję Papieża Jana Pawła II i zakończy się na Jasnych Błoniach. Magdalena Hanusz opisuje: „Podczas spaceru pokażemy najpiękniejsze okazy magnolii rosnące w tych rejonach. Serdecznie zapraszam!”

Na terenach Szczecina znajduje się około 160 drzew magnolii. „Nie jesteśmy w stanie podać dokładnej liczby” – mówi M. Hanusz. „Na terenie Szczecina jest wiele nowych nasadzeń i gdybyśmy zliczyli wszystkie magnolie rosnące na terenach miejskich, liczba ta mogłaby przekroczyć nawet kilkaset.”

Wśród szczecińskich magnolii można znaleźć takie odmiany jak: Magnolia sp., Magnolia brooklińska ‚Yellow Bird’, Magnolia drzewiasta, Magnolia gwiaździsta, Magnolia japońska, Magnolia Loebnera, Magnolia pośrednia. Należy tu zwrócić uwagę na imponującą 8-metrową magnolię rosnącą w parku im. S. Żeromskiego. Miłośnicy tych roślin mogą je odnaleźć w wielu miejscach miasta, korzystając z specjalnej mapy dostępnej na stronie Visit Szczecin/Wszystkie magnolie Szczecina (https://visitszczecin.eu/pl/inne/744-wszystkie-magnolie-szczecina).

Warto również zwrócić uwagę na stuletnie magnolie, które przetrwały okres przedwojenny. „Te rośliny rosną na Pogodnie i Łęknie. To właśnie w tych dzielnicach można poczuć klimat starego Szczecina” – podkreśla M. Hanusz.