Krew pępowinowa na wagę złota
Co raz częściej mówi się jak cenna dla medycyny jest krew pępowinowa. W Polsce powstały już kilka lat temu banki, w których można ją przechowywać po dokonaniu opłaty. Krew pępowinowa podobnie jak szpik kostny jest źródłem komórek macierzystych i może uratować komuś życie. W przypadku zachorowania matki lub dziecka przeszczep z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej jest najskuteczniejszy.
Właściwości komórek macierzystych
Komórki macierzyste mają niesamowitą zdolność odnowy. To z nich powstają wszystkie tkanki organizmu, czyli mięśniowa, nerwowa, kostna i inne. Dlatego komórki wykorzystuje się w przeszczepach dla samego dawcy, jaki i innych osób. Badania potwierdzają najwyższą skuteczność w przeszczepach komórek pobranych z krwi pępowinowej. Komórki macierzyste pobrane od dawcy nie wykazują tak dużej skuteczności. Pobrane komórki z krwi pępowinowej wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia chorób nowotworowych i metabolicznych.
Światowy Dzień Krwi Pępowinowej
15 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień krwi pępowinowej. Z tej okazji Klinika Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie postanowiła pozyskać krew pępowinową za zgodą kobiet, które rodziły na początku listopada. Kobiety oddawały ją dla celów medycznych i pomocy innym chorym osobom. Osiem matek zdecydowało się na udział w akcji szpitala. Na koniec warto dodać, że przekazując krew do PBKM na cele społeczne kobiety tracą prawo do jej użycia w przyszłości.