Jesienne bezpieczeństwo na drogach – przypomnienie od Policji

Jesienne bezpieczeństwo na drogach – przypomnienie od Policji

Policja ostrzega, że pomimo pięknej, ciepłej kolorystyki, polska jesień stanowi okres zwiększonego ryzyka dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. W tym sezonie, warunki na drogach stają się nieprzewidywalne i skomplikowane zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Szybko zapadający zmrok, obfite opady deszczu, gęsta mgła, mokra i śliska nawierzchnia oraz liście pokrywające jezdnię mogą prowadzić do poważnych utrudnień dla kierujących pojazdami. Zmienne warunki pogodowe i skrócony dzień czynią pieszych słabo widocznymi dla kierujących. Bezpieczne korzystanie z dróg w tych niełatwych warunkach wymaga zwiększonej koncentracji ze strony wszystkich użytkowników.

W związku z powyższym, policjanci ponownie apelują o przestrzeganie zasad ruchu drogowego, zachowanie rozwagi, życzliwości i empatii na drodze.

Kierujący samochodem czy jednośladem powinni pamiętać o następujących zasadach:

Przystosuj prędkość do panujących warunków na drodze. Pamiętaj, że dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Poruszaj się z taką prędkością, która pozwoli Ci na pełną kontrolę nad pojazdem i uwzględniającą warunki na drodze, jak np. ukształtowanie terenu, stan i widoczność drogi, stan i ładunek pojazdu, jak również warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu.

Zachowuj bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed Tobą, aby w razie nagłego hamowania uniknąć kolizji.

Podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych zachowuj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwo pieszemu, który ma zamiar skorzystać z przejścia.

Piesi powinni z kolei przestrzegać tych kilku prostych zasad:

Zawsze korzystaj z chodnika lub ścieżki dla pieszych. Jeśli takich nie ma, korzystaj z pobocza lub jezdni, zachowując maksymalną ostrożność i ustępując miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętaj o poruszaniu się lewą stroną drogi.

Podczas poruszania się po drodze, zwłaszcza po zmroku, pamiętaj o widoczności – noszenie odblasków to nie tylko obowiązek, ale i sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Oprócz tego, dbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie wchodź na jezdnię tuż przed jadącym pojazdem, nawet na przejściu dla pieszych.