Historyczna willa w sercu Szczecina wystawiona na sprzedaż – miasto oczekuje ok. 5 mln zł

Historyczna willa w sercu Szczecina wystawiona na sprzedaż – miasto oczekuje ok. 5 mln zł

Miejscy radni jednomyślnie i bez długich dyskusji podjęli decyzję o wystawieniu na sprzedaż historycznej willi mieszczącej się przy alei Wojska Polskiego 64. Choć końcowy operat szacunkowy nie jest jeszcze gotowy, preliminarne kalkulacje sugerują, że mogłoby to przynieść miastu dość pokaźny zysk, szacowany na około 5 milionów złotych.

Nowy nabywca tej nieruchomości musiałby zaakceptować wymóg zachowania oryginalnych zabytkowych elementów wyposażenia willi, takich jak grzejniki zdobione plastycznymi ornamentami, schody z drewnianą balustradą oraz pozostałe części oryginalnego ogrodzenia.

Jaka bonifikata czeka przyszłego właściciela? Biorąc pod uwagę satysfakcjonujący stan techniczny budynku i jego atrakcyjne położenie w centrum Szczecina, obniżono zniżkę na zakup z 50% do zaledwie 5% wartości nieruchomości.

Największą część nieruchomości przy al. Wojska Polskiego 64 zajmuje willa wzniesiona w 1877 roku na zamówienie Heinricha Stoltinga – znanego szczecińskiego kupca, przemysłowca i kolekcjonera sztuki. Po zakończeniu wojny, budynek został przejęty przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, a następnie stał się siedzibą zarządu Teatru Lalek „Pleciuga” (1958-1972) oraz Szczecińskiej Agencji Artystycznej (1972-2022).

Willa wybudowana w 1877 roku według planów architekta i mistrza budowlanego E.J. Deckera to drugi obiekt dawnego Westendu, który miasto postanowiło sprzedać. Pomimo prób przetargowych aż pięciokrotnie podejmowanych, nadal nie znalazł się nabywca na willę przy al. Wojska Polskiego 95, której wygląd przypomina angielski zamek.