Dlaczego warto kupić markizę balkonową?

Dlaczego warto kupić markizę balkonową?

Markizy balkonowe to element wyposażenia domów, który w ostatnich latach można było obserwować na wielu balkonach w blokach i tarasach w prywatnych domach. Nie powinno to dziwić – są one bardzo praktyczne i charakteryzują się szeregiem zalet, które sprawiają, że po prostu warto je mieć. Co jeszcze warto wiedzieć o takich markizach?

Markizy Szczecin – co warto o nich wiedzieć?

Markizy tarasowe to proste konstrukcje. Składają się z dwóch części. Pierwszą z nich są ramiona, na których rozciągnięty jest materiał poszycia. Ramiona mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej stosuje się tu jednak malowaną proszkowo stal, aluminium i tworzywa sztuczne. Czasem część konstrukcyjna markizy może być wykonana również z drewna, jednak tego typu rozwiązania stosuje się raczej tylko w rzadko już spotykanych, tradycyjnych konstrukcjach. Drugim głównym elementem markizy jest poszycie. Wykonuje się je z materiału na tyle mocnego, by wytrzymał długą ekspozycję na słońce i częsty kontakt z wodą. Współcześnie używa się do produkcji poszycia głównie mocnych materiałów syntetycznych, takich jak poliester i poliamid. Markizy mogą mieć też różną konstrukcję – prostą albo składaną.

Najważniejsze zalety markiz balkonowych

Markiza na balkonie albo tarasie oznacza konkretne, bardzo duże zalety. W ciągu najbardziej upalnych dni lata temperatury mogą być nieznośne. W takich warunkach przebywanie na balkonie nie jest dla większości ludzi żadną przyjemnością. Można jednak temu zaradzić. Rozwiązaniem jest montaż markizy. Takie płócienne zadaszenie nie tylko zapewnia cień nad samym balkonem, ale również ocienia nieco okna, dzięki czemu temperatura wewnątrz jest trochę niższa.

Markizy balkonowe – czy wszędzie sprawdzą się równie dobrze?

Warto wiedzieć, że współcześnie dostępne są markizy, które można zamocować na właściwie każdej powierzchni. Nieważne, z czego została wykonana elewacja budynku – dzisiejsze systemy montażowe na pewno sobie poradzą. Pytanie jednak – czy taką markizę można na pewno zamontować wszędzie. Co z blokami? W tym przypadku najlepiej udać się do zarządcy (na przykład spółdzielni mieszkaniowej) i postarać się o stosowane pozwolenie, które najlepiej jest uzyskać na piśmie. Trzeba jednak wiedzieć, że pozwolenie jest potrzebne wyłącznie wtedy, kiedy markiza wystaje poza obrys budynku.

Jak wybrać najlepszą markizę dla siebie?

Na rynku dostępne są markizy balkonowe różnego typu. Wydaje się, że najlepszą opcją są konstrukcje składane i zapewniające możliwość regulacji kąta nachylenia. Składana markiza będzie zawsze bezpieczna – nawet w czasie porywistego wiatru albo szczególnie ulewnego deszczu. Z kolei możliwość regulacji sprawia, że osłona przed słońcem jest równie skuteczna zawsze, niezależnie od godziny. Ogromne znaczenie ma również jakość wykonania, która będzie przekładała się na trwałość. Zwrócić uwagę trzeba zarówno na elementy konstrukcyjne markizy, jak i na poszycie. Niskiej jakości materiał poszycia może po pewnym czasie mocno wyblaknąć od słońca, co znacznie pogorszy wygląd markizy. Dlatego warto sięgnąć po produkt z raczej górnej półki.