Co warto zobaczyć w Szczecinie? Najlepsze atrakcje

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Najlepsze atrakcje

Szczecin jest miastem, które nie znajduje się na wielu listach miejsc wartych zobaczenia. Jeśli już go odwiedzamy, to przejazdem w drodze do Niemiec albo podróżując służbowo. Większość osób kojarzy go z industrialną zabudową, szarymi blokami i czasami PRL-u. Czy słusznie? Nie do końca! Stolica województwa zachodniopomorskiego to także cenne zabytki oraz niezwykłe atrakcje, które powstały już po zmianie minionego ustroju. W ciągu kilkunastu ostatnich lat polskie miasta przeszły transformację i zyskały całkowicie nowe oblicze. Wśród nich znajduje się także Szczecin, który dziś zdecydowanie jest miejscem wartym odwiedzenia zarówno dla tych, którzy lubią tradycyjne zwiedzanie drogą historycznych miejsc, jak i dla tych którzy są fanami niekonwencjonalnych atrakcji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Przeczytaj co warto zwiedzić w Szczecinie.

Burzliwa historia niepolskiego miasta

Zanim w 1945 roku burmistrz Szczecina ogłosił, że miasto należy do Polski, jego historia była burzliwa i niepewna. Na początku roku kończącego II wojnę światową z miasta ewakuowano mieszkających w nim Niemców. Zabrano również cały sprzęt z fabryk oraz dokumenty archiwalne. W tym samym czasie przygotowywano Szczecin do walk ulicznych z Armią Czerwoną. Budowano twierdze, barykady, rowy przedczołowe i pola minowe. W marcu nawet nazwano Szczecin miastem-twierdzą. Mimo licznych wysiłków i obrony, która trwała dwa miesiące, Szczecin skapitulował, a dowodzenie nad miastem objęła Armia Czerwona. Po tych wydarzeniach zrujnowane miasto zostało w rękach Sowietów. Mimo tego w maju 1945 roku dalej nie było wiadomo czy niemieckie Stettin wkrótce będzie Szczecinem.

Dopiero dwa miesiące później, w lipcu, podczas konferencji w Poczdamie podjęto decyzję o tym jak będzie przebiegała zachodnia granica Polski.  Co ciekawe, Polska starająca się o Stettin uzyskała nawet poparcie Stalina. W ten sposób ujście Odry, po raz drugi w dziejach i po raz pierwszy od ośmiuset lat znowu należało do Polski. Mawiano nawet, że Polska przywróciła ziemię do macierzy. Niestety miasto znajdowało się w fatalnym stanie. Po nalotach bombowych trwających całą wojnę, było całkowicie zniszczone. Jego mieszkańcy, którzy przybyli na te tereny z Kresów czy centralnej części Polski, nie czuli się jak u siebie. Cały czas mieli wrażenie, że Niemcy mogą wrócić. To uczucie opuściło ich dopiero po zmianie ustroju, dopiero wtedy zaczęła się renowacja miasta na dużą skalę. Dzięki temu, dziś prezentuje się ono naprawdę okazale, a liczne zabytki i atrakcje potwierdzają, że warto zwiedzić Szczecin.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Na pierwszy rzut oka Szczecin przypomina industrialny ośrodek z terenami portowymi. Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w to co miasto ma do zaoferowania turystom. Położone nad Jeziorem Dąbie oraz Zalewem Szczecińskim, wśród licznych rezerwatów przyrody, jest idealnym miejscem dla fanów aktywnego wypoczynku. Majestatyczne budowle i wspaniałe zabytki zachwycą tych, których fascynuje tradycyjny sposób zwiedzania. A na miłośników alternatywnej turystyki czeka najstarsze kino świata, niezwykły budynek filharmonii czy centrum sztuki współczesnej. Sprawdź co zobaczyć w Szczecinie.

Ciekawe miejsca Szczecin – Wały Chrobrego

Co trzeba zobaczyć w Szczecinie? Obowiązkowym elementem na liście miejsc do zwiedzania w Szczecinie są Wały Chrobrego. Ogromne tarasy położone nad Odrą są idealnym miejscem do podziwiania panoramy Szczecina. Do 1945 roku Wały Chrobrego nosiły nazwę pochodzącą od nazwiska nadburmistrza, który zadecydował o ich powstaniu. Głównym celem podczas budowy tej atrakcji było stworzenie miejsca, które będzie punktem spacerowym na mapie Szczecina i połączy inne ważne zabytki. Dlatego w pobliżu znajdują się również inne miejsca warte zobaczenia w Szczecinie: Zamek Książąt Pomorskich, archikatedra św. Jakuba oraz Gmach Muzeum Narodowego.

Dlaczego w Szczecinie warto zobaczyć Wały Chrobrego?

Wały Chrobrego to nasypy ziemne kończące się urokliwymi placami. Na samym środku konstrukcji, w największym tarasie stoi posąg muskularnego mężczyzny z centaurem. Z centralną częścią połączono także dwa mniejsze tarasy. Oprócz tego, na Wałach znajduje się niezwykła fontanna oraz park dendrologiczny. Z Wałów Chrobrego można zejść wielkimi schodami na plażę nad Odrą, aby również tam miło spędzić czas.

Zamek Książąt Pomorskich trzeba zwiedzić w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich to najokazalsza i jedna z najważniejszych budowli w Szczecinie. Uznano ją za najbardziej reprezentacyjną rezydencję książęcą w północnej części kontynentu. Przez pięć wieków Zamek był zamieszkiwany przez ród Gryfitów, władających nad Księstwem Pomorskim pomiędzy XIII a połową XVII wieku. Dynastia słowiańskich książąt panowała nad ziemiami na południowym wybrzeżu Bałtyku przez pół tysiąclecia. W 1925 roku rozpoczęto nawet renowację zamku, jednak prace przerwała wojna, która znacznie zniszczyła budynek. Po przejęciu Szczecina przez Polskę, zabezpieczono zamek i rozpoczęto badania archeologiczne. Od 1958 – 1980 roku trwała jego odbudowa.

Budynek posiada cztery skrzydła. Południowe wraz z Wieżą Zegarową powstało w 1503 roku, a 190 lat później dodano do niego mechaniczny zegar. Na zegarze widnieje wiele interesujących elementów. Daty to czas, w którym był remontowany. Na górze zegara znajdują się dwa szwedzkie lwy wraz z granatowo-złotą kulą. W jego centrum widnieje maszkaron ze wskazówką na nosie, za którą podąża również jego wzrok. Na ustach postaci znajduje się aktualny dzień miesiąca.

Szczecin zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich

Trzydzieści lat po wybudowaniu skrzydła południowego, stworzono skrzydło wschodnie. To w nim mieści się wejście do podziemnej Galerii Gotyckiej. W 1575 roku dobudowano skrzydło zachodnie, a na samym końcu północne. To właśnie tan znajduje się Sala Księcia Bogusława X, kaplica książęca oraz Krypta Gryfitów z sześcioma grobowcami. Na dachu skrzydła północnego, dawniej znajdował się Taras Książęcy, jednak w 2017 roku uległ zawaleniu. Zamek Książąt Pomorskich bez wątpienia jest miejscem, które warto zobaczyć w Szczecinie.

Jak to zrobić? Wstęp do zamku jest możliwy każdego dnia od 6:00 do 23:00. Galerie wystawowe są otwarte od 11:00 do 18:00 od wtorku do niedzieli, a bilet upoważniający do wstępu na wystawy kosztuje 6 zł oraz 4 zł ulgowy. W Zamku Książąt Pomorskich swoją siedzibę mają szczecińskie instytucje kultury, które na co dzień realizują liczne aktywności dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów.

Filharmonia – co warto zobaczyć w Szczecinie

Filharmonia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Szczecinie. Budynek powstał na skutek zwycięstwa projektu w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2007 roku. Młodzi Hiszpanie zaproponowali wtedy niezwykle odważny budynek, który w wielu osobach wzbudzał kontrowersyjne uczucia. Jedni uważali, że taka odważna wizja budowli nie sprawdzi się w Szczecinie, a inni już nie mogli doczekać się ukończenia prac. Dziś niemal każdy może przyznać, że budynek filharmonii to symbol rozwoju na najwyższym poziomie oraz nowoczesnego ducha miasta. Co ciekawe, Filharmonia powstała na miejscu zniszczonego podczas wojny Domu Koncertowego, który stanowił kulturalne centrum Stettina.

Szczecin zwiedzanie Filharmonii

Niektórzy nazywają Filharmonię lodowym zamkiem. Nie ma w tym ani trochę przesady, bo strzeliste dachy i biały kolor elewacji sprawiają, że budynek przypomina wierzchołek góry lodowej. Uzupełnieniem i tak już doskonale prezentującej się budowli jest oświetlenie, które sprawia, że po zmroku Filharmonia jeszcze bardziej zapiera dech w piersiach. Jednak to co najlepsze znajduje się wewnątrz. Zwiedzanie szczecińskiej Filharmonii można rozpocząć od niezwykłego holu głównego. To właśnie w nim odbywają się spotkania kulturalne czy wernisaże. Schody, którymi wchodzi się do góry w jednej chwili mogą stać się miejscem dla widowni. Duże wrażenie robi także posadzka holu. Jej geometryczny kształt i białe kafle pochodzące z manufaktury na Majorce robią ogromne wrażenie.

Filharmonia Szczecin – co warto zobaczyć?

Kolejne pomieszczenie warte obejrzenia to sala symfoniczna, nazywana również Słoneczną. Jest wyposażona tak dobrze, że ani trochę nie odbiega od wiedeńskich standardów akustycznych Musikverein, które na całym świecie są uważane za wyznacznik jakości. Znajdujące się w sali fotele, wyprodukowano na indywidualne zamówienie i zaprojektowano je tak, aby pochłaniały jak najwięcej dźwięku. Duże wrażenie robi także oryginalny sufit. Znajdujące się na nim krzywizny są stworzone tak, aby dźwięk w sali był jednorodny. Ściany sali symfonicznej są pokryte płatkami szlagmetalu, a numery na fotelach wyszyto nicią w złotym kolorze. Dlatego sala jest również nazywana Słoneczną. Co ciekawe, w pomieszczeniu mogą odbywać się również niestandardowe wydarzenia z oryginalną choreografią, ponieważ trzy pierwsze rzędy foteli można wymontować, robiąc dodatkowe miejsce.

Filharmonia – ciekawe miejsca Szczecin

Oprócz Sali Słonecznej, w Filharmonii znajduje się też mniejsze pomieszczenie nazywane Salą Kameralną. Zaprojektowano ją na 192 widzów, aby mogły odbywać się w niej mniejsze wydarzenia kulturalne lub edukacyjne. Eksperci określili to pomieszczenie jako akustyczną perełkę, ponieważ pogłos w sali wynosi tylko 1,5s. Ściany sali są pomalowane na czarny kolor, a fotele mają srebrne numery. Dlatego jest ona nazywana Księżycową. Co ciekawe, istnieje możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Warto dodać, że budynek Filharmonii zwyciężył kila prestiżowych plebiscytów, otrzymał m.in., Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury czy też nagrodę „Designs of the Year” wręczoną przez londyńskie Design Museum.

Muzeum Narodowe – co zobaczyć w Szczecinie?

Muzeum Narodowe w Szczecinie to największa tego typu instytucja w całym województwie. W swoich zasobach posiada ponad 150 tys. eksponatów różnego rodzaju. Od zabytków archeologicznych aż po dzieła sztuki współczesnej. Ponadto, Muzeum Narodowe w Szczecinie jest właścicielem najbardziej okazałego w Polsce zbioru wytworów działalności człowieka na terenie Afryki, Ameryki oraz Oceanii. W związku z położeniem miasta, motywem przewodnim muzeum jest przede wszystkim tematyka pomorska oraz bałtycka. Budynek Muzeum Narodowego znajduje się na Wałach Chrobrego. Jego filie można odwiedzać także w Ratuszu Staromiejskim, Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich oraz Pałacu pod Głowami. Każdy kto zwiedza Szczecin powinien, choć na moment odwiedzić Muzeum Narodowe.

Szczecin – zwiedzanie Centrum Dialogu Przełomy

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Szczecinie jest filia Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy. W tym miejscu można zapoznać się z najnowszą historią stolicy województwa zachodniopomorskiego. Miejsce, w którym znajduje się budynek muzeum nie jest wybrane przypadkowo, ponieważ to właśnie tutaj 17 grudnia 50 lat temu oddany pierwsze strzały do robotników, którzy protestowali. W budynku znajduje się wystawa, która za pomocą filmów, nagrań wywiadów ze świadkami czy zdjęć przedstawia wydarzenia z lat 1939-1989.

Jak zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie?

Ekspozycja w Centrum Dialogu Przełomy przedstawia dzieje miasta od czasów II wojny światowej aż po zmiany ustrojowe w 1989 roku. Wśród muzealnych zasobów znajdują się pamiątki przekazane przez zesłańców Syberii, pamiętnik żołnierza wyklętego, narzędzia ze Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego czy archiwalia takie jak: kopie dokumentów Armii Krajowej, czy też tych pochodzących konferencji w Poczdamie. Są też gazety wydawane w okresie przemian ustrojowych czy ręcznie pisane postulaty Solidarności.

Szczecin – zwiedzanie Kościoła św. Jakuba Apostoła

Bardzo popularną budowlą w Szczecinie jest Kościół św. Jakuba Apostoła. Powstał w XX w. z inicjatywy bogatego mężczyzny z Bambergu. Na przestrzeni wieków był wiele razy przebudowywany. W XVI wieku stał się świątynią wyznawców protestantyzmu. W kościele znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków, m.in. tryptyk z XIV wieku czy krucyfiks z przełomu XV i XVI stulecia. W świątyni znajduje się aż 19 kaplic, m.in. Kaplica Najświętszego Sakramentu z czternastowiecznym ołtarzem. Co ciekawe, Kościół św. Jakuba Apostoła w Szczecinie to dziś druga pod względem wysokości sakralna budowla w Polsce. Na pierwszym miejscu znajduje się bazylika w Licheniu. Świątynia jest umieszczona na liście Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Co zobaczyć w Szczecinie – Podzamcze

Dolne Miasto w Szczecinie, po II wojnie światowej, nie przypominało już tego sprzed 1939 roku. Jednak do czasu wybuchu wojny było popularnym miejscem na mapie Stettina. Budynki były rozłożone wzdłuż placów targowych – Rynku Siennego, Warzywnego oraz Targu Rybnego.  Po wojnie rozebrano ruiny zniszczonych budynków, a w 1994 roku stworzono przestrzeń Podzamcza na nowo. Dlatego jest ono bogate w budynki na miarę współczesnej architektury, jednak z zachowaniem zasad dawnych elewacji. Szczecińskie Stare Miasto jest pełne klimatycznych kawiarenek i barów, dlatego jest chętnie odwiedzają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Najstarsze kino na świecie można zwiedzać w Szczecinie

To w Szczecinie działa najstarsze na świecie kino Pionier. Powstało 100 lat temu i działa nieprzerwanie do dziś. Kino otrzymało nawet certyfikat Księgi Rekordów Guinnessa. Film można obejrzeć w jednej z dwóch sal. W tej w stylu retro znajduje się projektor sprzed wielu lat oraz pianino wyprodukowane w 1898 roku. Ponadto, podczas seansu zamiast pop-cornu można skosztować lampkę wina lub filiżankę herbaty. W drugiej Sali nazywanej Kiniarnią film ogląda się przy stoliku.

Łasztownia Szczecin – zwiedzanie

Dawniej szczecińska Łasztownia w niczym nie przypominała miejsca, którym jest obecnie. Była wyspą portową bez dostępu dla spacerowiczów. Dziś to jedno z ich ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu w Szczecinie. Idealnie nadaje się do spacerowania, jazdy na rowerze czy zdobywania wrażeń kulinarnych w jednej z urokliwych kawiarni lub restauracji. Wyremontowano budynki starego kompleksu rzeźniczego, które teraz komponują się z zabytkowymi dźwigami portowymi, jachtowym portem i dużym zapleczem kulinarnym. Dziś Łasztownia to m.in. Centrum Kultury Eurorgionu Stara Rzeźnia czy Morskie Centrum Nauki. Duże wrażenie robią też podświetlane Dźwigozaury, które co wieczór dają świetlny pokaz. Z wyspy można oglądać panoramę szczecińskiego Starego Miasta, Wały Chrobrego oraz Zamek Książąt Pomorskich. Widok zapiera dech w piersiach i należy do rzeczy, które trzeba zobaczyć w Szczecinie.