Bezpieczne przygotowania do Święta Wszystkich Świętych

Bezpieczne przygotowania do Święta Wszystkich Świętych

Nadchodzi ostatni weekend przed dniem Wszystkich Świętych, co oznacza, że coraz więcej osób odwiedza cmentarze, aby uporządkować miejsca pochówku swoich bliskich. Na wielu nekropoliach, jak na przykład na Centralnym Cmentarzu w Szczecinie, można zaobserwować tłumy ludzi zających się czyszczeniem grobów, grabieniem liści czy stawianiem zniczy i kwiatów.

Należy jednak pamiętać, że wizyty na cmentarzach mogą być również okazją dla potencjalnych złodziei. Konieczne jest zachowanie ostrożności i ograniczenie do minimum ilości zabieranych ze sobą rzeczy. Szczególnie należy uważać na osoby tworzące fałszywy tłum lub zachowujące się w nietypowy sposób. Wartościowe przedmioty, takie jak portfele, karty bankomatowe czy telefony powinny pozostać zawsze pod naszym nadzorem.

Podróże autobusami w takim okresie mogą być wyjątkowo zatłoczone, dlatego konieczne jest pilnowanie swoich torebek i plecaków. Jeżeli jednak wybieramy się na cmentarz samochodem, powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny, zapoznać się z miejscami, w których można bezpiecznie zaparkować oraz z planowanymi objazdami. Służby apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas jazdy.

– Planujmy podróż tak, abyśmy nie musieli się spieszyć. Zdejmijmy nogę z gazu i pamiętajmy, że ruch na drogach będzie zdecydowanie większy – przypomina Piotr Błaszczyk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W Szczecinie liczba autobusów i tramwajów zostanie zwiększona, a pojawią się także dodatkowe linie. Organizacja ruchu wokół cmentarzy ulegnie zmianie. Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.