35. Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego: Wyścig pełen wyzwań i emocji

35. Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego: Wyścig pełen wyzwań i emocji

35. edycja Międzynarodowych Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w kalendarzu żeglarskim Polski, zakończyła się po trudnym i wymagającym wyścigu. „Neptun bezlitośnie testował umiejętności zawodników”, tak podsumowano rywalizację, która sprawdziła żeglarzy w każdych warunkach atmosferycznych, od bezzawietrznych obszarów po silne wiatry osiągające 8 stopni w skali Beauforta. Triumfatorem tego wydarzenia stał się kapitan Sławomir Turniak, na czele załogi jachtu Milou.

Trasa biegnąca ze Świnoujścia przez Arkonę, Falsterborev i Christianso, a następnie powracająca do Świnoujścia, jest obecnie najdłuższym żeglarskim wyścigiem w Polsce. Przed rozpoczęciem rywalizacji o Puchar Gryfa Pomorskiego, 27 dwuosobowych załóg stanęło do walki w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski.

W tej konkurencji najlepsi okazali się Ryszard Drzymalski i Adrian Kominek na pokładzie jachtu Konsal. Srebrny medal po zaciętej walce zdobyli Tomasz Odzioba i Adrian Kania, załoga jachtu Black Caravela. Natomiast brązowe trofeum przypadło w udziale debiutantom: Adamowi Borkowi i Grzegorzowi Kidackiemu z jachtu Flex.

Wygrywając Puchar Gryfa, załogi musiały żeglować we wszystkich warunkach pogodowych, od obszarów bezwietrznych po słabe wiatry, opady deszczu i gradu. Były również momenty przyjemnego żeglowania przy umiarkowanym wietrze, ale część jachtów musiała zmierzyć się z silnym wiatrem o sile 8 stopni w skali Beauforta pod koniec trasy. Artur Burdziej z Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego chwalił zawodników za ich ciągłą koncentrację, cierpliwość i częste zmiany żagli w tych różnorodnych warunkach pogodowych.

35. edycję Pucharu Gryfa Pomorskiego zdominowała załoga jachtu Milou pod dowództwem kapitana Sławomira Turniaka. Drugie miejsce zdobyła załoga jachtu Sergent Garcia pod kierownictwem kapitana Piotra Parzego, a trzecie miejsce przypadło załodze jachtu Morfin pod dowództwem kapitana Bogusza Ratajskiego.

Marcin Raubo, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, składa gratulacje zwycięzcom i uczestnikom. Uważa, że wydarzenie to łączy tradycję z nowoczesnością i od lat 50-tych XX wieku jest jednym z najważniejszych wydarzeń na żeglarskiej mapie Bałtyku. Dzięki pasji i zaangażowaniu ZOZŻ, sponsorów i uczestników, kontynuowana jest ta piękna tradycja, wprowadzając nowe elementy zachęcające kolejne pokolenia żeglarzy do udziału.

Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego wróciły na listę oficjalnych imprez dzięki Zachodniopomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.