Zmiana miejscowego planu umożliwi sprzedaż działki po dawnym schronisku dla zwierząt w Szczecinie

Zmiana miejscowego planu umożliwi sprzedaż działki po dawnym schronisku dla zwierząt w Szczecinie

W mieście Szczecin, działka znajdująca się na alei Wojska Polskiego, na której niegdyś mieściło się schronisko dla zwierząt, obecnie jest nieużytkowana. Możliwość jej sprzedaży, za cenę korzystną dla miasta, pojawi się dopiero po zmianie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – takie informacje przekazał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Przez ponad rok teren ten pozostaje zapomniany i opuszczony. Znajdujący się tam budynek popada w ruinę, a otaczający go teren pokryty jest dziką roślinnością. Mieszkańcy coraz częściej zastanawiają się nad przyszłością tego miejsca – rzekł Marcin Pawlicki, radny miejski.

Michał Przepiera przyznaje, że Zakład Usług Komunalnych podejmuje jedynie doraźne kroki do utrzymania porządku na terenie niszczejącego obiektu. Regularne są czynności sprzątania śmieci, które mają na celu zapobieganie dewastacji pozostałych budynków. W ubiegłym roku doszło do uszkodzenia zamka drzwiowego, który natychmiast został naprawiony przez pracowników ZUK-u – wynika z odpowiedzi na interpelację radnego Pawlickiego.

Aktualnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla tego terenu jedynie funkcję schroniska dla zwierząt. Żadne inne tymczasowe rozwiązania nie są możliwe. Mimo prowadzonych rozmów z właścicielami toru gokartowego na temat ewentualnej dzierżawy, z uwagi na obecne zapisy, nie jest to możliwe – wyjaśnia Michał Przepiera.

W związku z tym w kwietniu br. rozpoczęto prace nad nowym miejscowym planem. Obecnie trwają analizy wniosków oraz prace koncepcyjne. Nowy plan miejscowy będzie zgodny z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin – poinformowała Sylwia Cyza-Słomska, rzeczniczka prasowa miasta, w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl.

Według studium, główną funkcją dla terenu po dawnym schronisku jest zabudowa wielorodzinna o niskiej intensywności z zielenią wysoką. Dodatkowo przewiduje się zabudowę jednorodzinną, usługową, a także stację prostownikową zasilającą trakcję tramwajową. Każda nowa zabudowa nie będzie mogła przekraczać 15 metrów wysokości i powinna charakteryzować się „wysokimi walorami architektonicznymi z dużym udziałem zieleni wysokiej”. Teren objęty jest Systemem Zieleni Miejskiej, co oznacza obowiązek utrzymania powierzchni biologicznej na poziomie minimum 50 procent.

„Nie można dokładnie określić momentu sprzedaży tego terenu. Obecne przeznaczenie działki utrudnia uzyskanie korzystnej ceny dla gminy. Po wprowadzeniu zmian w miejscowym planie, możliwe będzie przygotowanie terenu do zbycia” – zaznaczył Michał Przepiera.