Zaplanowano pierwszy etap renowacji parkingu pod Trasą Zamkową

Zaplanowano pierwszy etap renowacji parkingu pod Trasą Zamkową

Zapowiedziano, że w środę, 21 lutego, zachodnia część parkingu zostanie zamknięta dla użytkowników i przekazana przedsiębiorstwu budowlanemu. To sygnalizuje początek pierwszej fazy renowacji parkingu znajdującego się pod Trasą Zamkową.

Planowane prace obejmują rozbiórkę istniejącego parkingu oraz zastąpienie go nowymi elementami, takimi jak: oświetlenie, nawierzchnia dróg manewrowych i miejsc parkingowych, zjazd na parking z połączeniem do ulicy Panieńskiej, kanalizacja deszczowa oraz poprawa już istniejącej nawierzchni chodnika i drogi rowerowej w sąsiedztwie planowanego wejścia na parking. Po zakończeniu renowacji, zachodnia część parkingu pod Trasą Zamkową będzie mieć miejsce dla 81 samochodów osobowych i 9 autokarów – mówi Wojciech Jachim, rzecznik prasowy NiOL. Wykonawca, firma Usługi Transportowo – Budowlane Bernard Baranowski z Glinnej otrzymała 150 dni na ukończenie projektu. Całość prac kosztować ma 3,652 mln zł.

Nadchodzący drugi etap, również zaplanowany na ten rok, przewiduje przebudowę wschodniej części parkingu i stworzenie 200 miejsc parkingowych wraz z rekreacyjnym placem sportowym. W ramach tej fazy zaplanowano m.in.: nowe wejście/wyjście od ulicy Duczyńskiego, rampę dla pojazdów umożliwiającą pokonanie różnicy wysokości między parkingiem a nowym wjazdem/wyjazdem, ścieżkę pieszo-rowerową ze stacją rowerów miejskich, schody i pochylnię dla osób niepełnosprawnych łączące parking z przystankiem tramwajowym przy ul. Jana z Kolna oraz teren rekreacyjny dla miłośników rolek, hulajnóg, rowerów bmx itp., który zimą zamieni się w lodowisko.

W trzecim i ostatnim etapie prac w północnej części parkingu powstaną dodatkowe 91 miejsc postojowych oraz nowy zjazd na ulicę Jana z Kolna. Wojciech Jachim informuje, że obecne wejście/wyjście od strony południowej zostanie usunięte i zastąpione nowym od strony zachodniej. Miejsce wcześniejszego wjazdu/wyjazdu zajmą dodatkowe 5 miejsc parkingowych. Ostatnia faza obejmuje również modernizację schodów prowadzących na Trasę Zamkową na południu oraz nowe nasadzenia roślin. Trzeci etap przewidziany jest do realizacji po wybudowaniu Mostu Kłodnego.

Założeniem całego przedsięwzięcia jest uporządkowanie terenu pod Trasą Zamkową, zapewnienie właściwej ilości miejsc parkingowych dla mieszkańców i gości Starego Miasta oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej.

Aktualnie parking pod Trasą Zamkową oferuje około 250 miejsc postojowych. Po zakończeniu modernizacji i rozbudowy liczba ta wzrośnie do 386 miejsc postojowych.

Renowacja i rozbudowa parkingu pod Trasą Zamkową to jedno z kilku planowanych przedsięwzięć na Starym Mieście, mających na celu stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, komfortowej i bezpiecznej dla pieszych, ale także spełniającej potrzeby mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw.

Te działania są częścią programu urbanistycznego „Cztery Place Starego Miasta”, opracowanego przez mieszkańców i władze Szczecina podczas konsultacji od lipca do października 2019 r. W ramach tego programu planowane są również m.in.: rewitalizacja Placu Orła Białego, budowa nowej przychodni przy ul. Staromłyńskiej i budowa budynku z funkcją parkingową w pobliżu przychodni przy ul. Staromłyńskiej.

Planów dotyczących Starego Miasta jest jeszcze więcej, m.in.: budowa Mostu Kłodnego z linią tramwajową Stare Miasto – Łasztownia, zwężenie ulicy Jana z Kolna i odtworzenie zabudowy bulwarów nadodrzańskich.