Wzrost liczby przedmiotów pozostawianych w środkach transportu miejskiego w Szczecinie

Wzrost liczby przedmiotów pozostawianych w środkach transportu miejskiego w Szczecinie

Wygląda na to, że liczba przedmiotów zapomnianych przez pasażerów w autobusach i tramwajach w Szczecinie jest na najlepszej drodze do ustanowienia nowego rekordu. Wśród tych nieoczekiwanych znalezisk znajdują się tak nietypowe przedmioty jak robot sprzątający, nakładka na zęby czy duży rower górski. Prezes Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Klonowica, Krzysztof Putiatycki, potwierdza, że ta tendencja jest coraz bardziej widoczna.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba pozostawionych rzeczy w publicznym transporcie miejskim w Szczecinie podwoiła się. Profesor dr hab. Maciej Kowalewski, dyrektor Instytutu Biologii na Uniwersytecie Szczecińskim, sugeruje, że możemy teraz częściej podróżować z różnymi przedmiotami i łatwiej o nich zapominać. Zauważa również, że te pozostawione przedmioty mogą dostarczyć ciekawych informacji na temat naszych czasów i ludzi.

Pomimo tego, że najpopularniejszymi zapomnianymi przedmiotami są portfele, telefony komórkowe, klucze, dokumenty i ubrania, w ostatnich tygodniach znaleziono również plecak dziecięcy, deskorolkę, modlitewnik, przewodnik turystyczny po Dublinie i pistolety na zabawkę. Rzecznik prasowy Tramwajów Szczecińskich, Wojciech Jachim, informuje, że liczba zapomnianych przedmiotów wzrosła po pandemii koronawirusa z 200-300 na rok do ponad 500 w 2023 roku. Przewiduje się, że w tym roku liczba ta przekroczy 600.

Proces inwentaryzowania i magazynowania tych przedmiotów jest czasochłonny i odciąga pracowników miejskich spółek komunikacyjnych od ich głównych obowiązków – zauważa prezes Putiatycki. Każdy przedmiot musi być odpowiednio udokumentowany i wpisany do ewidencji, a potem, jeśli nikt się nie zgłosi po niego, trzeba go dostarczyć do Urzędu Miasta.

Jeśli straciliście jakieś rzeczy podczas podróży publicznym transportem w Szczecinie, możecie je odebrać osobiście w siedzibie odpowiedniej spółki komunikacyjnej w ciągu trzech dni. Po tym czasie są one przekazywane do Urzędu Miasta. Ewidencję rzeczy znalezionych prowadzi Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Szczecin. Można również skontaktować się telefonicznie z odpowiednim Przedsiębiorstwem Autobusowym lub Tramwajami Szczecińskimi.