Wyróżnienie dla szczecińskiego rapera Łony w postaci Paszportu Polityki!

Wyróżnienie dla szczecińskiego rapera Łony w postaci Paszportu Polityki!

31. ceremonia wręczenia Paszportów Polityki, które są jednymi z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury, odbyła się 16 stycznia. W tym roku wyjątkowo laureatów nie wybierali tylko członkowie jury, ale również publiczność. Przyznano nagrody w siedmiu dziedzinach: książka, film, teatr, sztuki wizualne (plastyka), kultura cyfrowa, muzyka poważna oraz muzyka popularna.

Wśród nominowanych artystów znalazł się raper ze Szczecina – Łona. Nominowany był w kategorii muzyka popularna, lecz ostatecznie statuetkę zdobyła pianistka i kompozytorka Hania Rani. Jednak Adam Zieliński, czyli Łona, nie opuścił Warszawy bez wyrazu uznania dla swojej twórczości. Artysta został bowiem laureatem Paszportu Czytelników. Zasługą do tej nagrody było wydanie płyty „Taxi”, na którą Łona zaprosił poznańskich muzyków jazzowych A. Koniecznego i K. Krupę.

Uzasadnienie głosu oddanego na Łonę przez Tomasza Stanetę z Warszawy, które odczytano na gali, podkreślało, iż dzięki albumowi „Taxi”, raper udowadnia, że muzyka hip-hop może być niczym filmowa fabuła. Łona, mimo że pochodzi ze starej szkoły hip-hopu, nie boi się eksperymentować z nowymi brzmieniami.

Podczas ceremonii wyróżnienie dla szczecińskiego artysty wręczył współprowadzący galę – Bartek Chaciński. W swoim przemówieniu podziękowań Łona wspomniał o 30-letniej współpracy z Webberem oraz podziękował swojej mamie, żonie i dzieciom, którym zadedykował tę nagrodę.

Warto również zaznaczyć, że na scenie pojawił się Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie (ubiegłoroczny laureat Paszportu) i wręczył nagrodę w kategorii „teatr”. Nagroda przypadła Katarzynie Szyngierze za musical „1989”, do którego muzykę stworzył Andrzeja „Webber” Mikosz.