Wojskowa orkiestra przewodzić będzie obchodom Święta Niepodległości w Szczecinie

Wojskowa orkiestra przewodzić będzie obchodom Święta Niepodległości w Szczecinie

Narodowe Święto Niepodległości, które przypada na 11 listopada, będzie obchodzone w Szczecinie z wielkim rozmachem. W ramach uroczystości planowany jest piknik wojskowy, defilada oraz marsz ulicami miasta pod batutą orkiestry wojskowej. Wszystko to ma miejsce na Wałach Chrobrego, gdzie odbędzie się główna część wojewódzkich obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami imprezy są Wojewoda Zachodniopomorski oraz Dowódca Garnizonu Szczecin.

Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godzinę 10:00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie, gdzie odbędzie się Msza Święta za Ojczyznę. Po jej zakończeniu, około godziny 11:30, szczecinianie wraz z orkiestrą wojskową przejdą defiladą z Bazyliki na Wały Chrobrego. Marsz prowadzić będzie ulicami Grodzką i Farną, a następnie przez przejście dla pieszych na Trasie Zamkowej na wysokości pl. Solidarności oraz ulicami: Mazowiecką, Małopolską i Wały Chrobrego, aż pod siedzibę Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Bezpieczeństwo trasy zapewnić mają policja i żandarmeria wojskowa, co może spowodować tymczasowe utrudnienia w ruchu drogowym.

O godzinie 12:00 przed budynkiem wojewody rozpoczną się uroczystości państwowe, które obejmą wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Przewidziano także defiladę Wojska Polskiego i służb mundurowych, meldunek pododdziałów oraz Apel Pamięci. Na zakończenie ceremonii zostaną wręczone medale i odznaczenia. Wezmą w niej udział pododdziały 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 5. Pułku Inżynieryjnego, 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, harcerze oraz studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Z kolei o godzinie 12:00 na Wałach Chrobrego i na ul. Szczerbcowej rozpocznie się Festyn Niepodległościowy. Przewidziano wiele atrakcji, m.in. możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego takiego jak transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana czy moździerze samobieżne Rak. Okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża będzie czekał na zainteresowanych przy nabrzeżu. Każdy uczestnik festynu będzie mógł także odebrać kokardę narodową. Koniec imprezy zaplanowany jest na godzinę 16:00.

Ze względu na obchody Święta Niepodległości, od piątku 10 listopada od godziny 18:00 do soboty 11 listopada do godziny 18:00, zamknięty zostanie ruch samochodów oraz wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ul. Wawelskiej, Wałach Chrobrego (od ul. Wawelskiej do ul. Zygmunta Starego) i Szczerbcowej (od ul. Jarowita do Wałów Chrobrego). Objazd wyznaczono ulicą Jarowita, gdzie możliwe będzie również parkowanie.