Wielka inwestycja na Pomorzu Zachodnim: budowa portu instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej

Wielka inwestycja na Pomorzu Zachodnim: budowa portu instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury oraz kandydat PiS do Sejmu, podczas środowej konferencji z okazji początku budowy portu instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej w Świnoujściu, ocenił, że na Pomorzu Zachodnim trwa największy proces inwestycyjny w historii tego regionu. Dodatkowo zaznaczył, że ta inwestycja przyczyni się do stworzenia 1000 nowych miejsc pracy.

Gróbarczyk podkreślił, iż ta niezwykle istotna inwestycja ma za cel stworzenie bezpiecznej i rozwiniętej gospodarczo strefy. Przypomniał również, że na obszarze od Szczecina do Świnoujścia udało się już zrealizować tor żeglugowy, co pozwala na obsługę dużo większych jednostek niż dotychczas. Wspomniał też o Terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie powstał pirs umożliwiający eksport gazu.

Podczas konferencji wiceminister wspomniał o niedawnym oddaniu do użytku nowego terminala promowego w Świnoujściu, który także jest przystosowany do obsługi większych jednostek. Gróbarczyk zwrócił również uwagę na to, że uzyskano już pozwolenie środowiskowe na budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu, a także zakończono pierwszy przetarg dotyczący analizy nawigacyjnej, co umożliwia rozpoczęcie budowy nowego podejścia do zespołu portów Szczecin-Świnoujście.