Urzędomat – nowoczesne i dostępne non-stop rozwiązanie dla biurokracji też w Szczecinie?

Urzędomat – nowoczesne i dostępne non-stop rozwiązanie dla biurokracji też w Szczecinie?

Innowacyjna koncepcja urzędomatu, urządzenia działającego 24/7, które umożliwia odbiór dokumentów urzędowych z pominięciem kolejek, z sukcesem wprowadzona w Poznaniu, może wkrótce zagościć również w Szczecinie. Jest to wyjątkowe na skalę kraju rozwiązanie, które integruje wygodę skorzystania z usług urzędu niezależnie od jego godzin pracy.

Urzędomat działa na podstawie zasady identycznej do tej, która rządzi paczkomatami, lecz zamiast przesyłek kurierskich dostarcza do rąk użytkownika dowody rejestracyjne. Pierwszy taki punkt usługowy umieszczono przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych w Poznaniu (ul. Gronowa) na koniec listopada.

Klient ma możliwość wyboru miejsca odbioru swojego dokumentu – może być to tradycyjne okienko urzędowe lub nowoczesny urzędomat. Druga opcja pozwala na odbiór dokumentów poza standardowymi godzinami pracy urzędu i bez konieczności rezerwowania wizyty. Pracownicy urzędu wkładają gotowe dokumenty do urzędomatu, a później petent otrzymuje kod PIN do otwarcia skrytki za pośrednictwem SMS-a. Dokument czeka na odbiór przez 48 godzin.

Aktualnie urzędomat w Poznaniu działa w ramach testów. Jeżeli projekt okaże się strzałem w dziesiątkę, to urząd miasta w Poznaniu planuje rozszerzenie listy dokumentów, które będą dostępne do odbioru za pomocą tego urządzenia.

Andrzej Radziwinowicz (Koalicja Obywatelska), radny miejski, przewiduje duże szanse na sukces urzędomatu. Porównuje go do sieci paczkomatów, które zrewolucjonizowały rynek przesyłek kurierskich i są konkurencją dla tradycyjnej poczty. Skierował interpelację z zapytaniem o możliwość wprowadzenia urzędomatu w Szczecinie.

Okazuje się, że urząd miasta w Szczecinie na bieżąco obserwuje oraz analizuje działanie innowacyjnego urzędomatu w Poznaniu. Ryszard Słoka, sekretarz miasta, potwierdza, iż po zebraniu niezbędnych zgód, pozytywnych opinii oraz zapewnieniu środków finansowych, urzędomaty mogłyby również zagościć na terenie Szczecina.