Półwieczne Jubileuszowe Obchody Przedszkola Publicznego nr 73 „Ekolandia” w Szczecinie

Półwieczne Jubileuszowe Obchody Przedszkola Publicznego nr 73 „Ekolandia” w Szczecinie

Wtorek 21 maja był dniem pełnym radości dla Przedszkola Publicznego nr 73 „Ekolandia”, zlokalizowanego na szczecińskiej ulicy Ceglana, które świętowało swój okrągły, 50-letni jubileusz. W tym uroczystym dniu odbyły się różnorodne prezentacje taneczne, przygotowane przez małych wychowanków przedszkola, a także pokazy artystycznych zdolności jego dawnych uczniów.

Jubileuszowe obchody stały się okazją dla przedszkolaków do zaprezentowania swoich tanecznych umiejętności. Każda grupa przygotowała unikalny układ do wybranego przez siebie utworu muzycznego. Oprócz nich, scenę przedszkola uatrakcyjnili absolwenci, teraz uczniowie szkół muzycznych, którzy zaprezentowali interesujący program artystyczny, obejmujący koncert skrzypcowy i recital piosenek. Występ taneczny grupy z Studia Tańca Współczesnego Impact dodatkowo wzbogacił program uroczystości.

Katarzyna Motulewicz, jedna z wychowawczyń przedszkola, podkreśliła jak bardzo zaangażowane były dzieci w swoje występy. Wychowawcy dokładali wszelkich starań, aby przygotować swoich podopiecznych emocjonalnie do tego wydarzenia, prowadząc z nimi rozmowy na temat stresu i podkreślając, że powinni traktować to jako formę zabawy, a nie obowiązku.

Początek uroczystości 50-lecia przedszkola zainaugurowano wspólnym zaśpiewaniem hymnu placówki „Leśne duszki”. Dyrektor przedszkola, Aleksandra Ziółkowska, wygłosiła mowę upamiętniającą powstanie Przedszkola nr 73 dnia 15 kwietnia 1974 roku. W swoim przemówieniu wspomniała o swoich poprzedniczkach na stanowisku dyrektora: Annie Sławińskiej i Barbarze Kucharzewskiej. Obecni byli także aktualni i dawni członkowie kadry pedagogicznej przedszkola oraz dyrektorzy innych placówek edukacyjnych. Na uroczystość przybyli również reprezentanci Wydziału Oświaty, Osiedla Drzetowo-Grabowo i parafii pw. św. Stanisława Kostki.

Podczas jubileuszu odbył się poczęstunek, a uczestnicy mieli okazję zwiedzić archiwum przedszkola, obejrzeć stare kroniki i wpisać się do obecnej. Przedszkole, które powstało w 1974 roku, pierwotnie nosiło nazwę Przedszkole Stoczni Szczecińskiej nr 3 – była to bowiem nazwa nadana przez pierwotnego właściciela placówki, Stocznię Szczecińską im. A. Warskiego. W 1991 roku przedszkole zostało przekształcone w miejską placówkę edukacyjną. Kiedy Aleksandra Ziółkowska objęła stanowisko dyrektora, postanowiła uczynić ekologię priorytetem przedszkola, co zaowocowało nadaniem mu dodatkowej nazwy – „Ekolandia”.