Ogromny wzrost cen cebuli – klienci w szoku

Ogromny wzrost cen cebuli – klienci w szoku

Rekordowe ceny cebuli sprawiają, że jest ona teraz jednym z najdroższych warzyw na rynku. Znane zwykle z niewielkich kosztów, cebula od przeszło roku doświadcza niebywałych podwyżek cenowych. Obecnie, w niektórych sklepach, kilogram tego warzywa może kosztować aż 8 złotych, co prowadzi do zdumienia i irytacji wśród konsumentów.

Niespodziewany wzrost cen cebuli narastał z prędkością zawrotnej głowy, a już w kwietniu tego roku zyskała ona miano „królowej inflacji”, osiągając o 68% wyższe koszty niż rok wcześniej. Obecna sytuacja jest jeszcze gorsza.

Dawniej uważane za jedno z najbardziej przystępnych cenowo warzyw, dzisiaj cebula osiąga wartość, która trudno nazwać standardową. Portal O2 podaje historię jednej z klientek, która podczas długiego sierpniowego weekendu odwiedziła sklep Biedronka. Ceny cebuli tam znalezionej były dla niej szokujące.

Zdjęcie cennika przesłane przez klientkę do redakcji portalu pokazuje ceny: młoda cebula to koszt 5,99 zł/kg, natomiast mieszanka różnych typów cebuli (cebula mix) to wydatek 7,99 zł/kg. To są ceny po obniżeniu stawki VAT o 5%, co sugeruje, że wcześniejsze ceny wynosiły odpowiednio 6,29 zł za młodą cebulę i 8,39 zł za mieszankę.

Klientka skomentowała swoje zdziwienie przekazując zdjęcie do redakcji: „Cebula za prawie 8 zł? To już jest za dużo! Najpierw masło osiągało absurdalne ceny, a teraz to samo dzieje się z cebulą?” – wyraziła swoje oburzenie pani Katarzyna.

Co jest przyczyną tak wysokich cen cebuli? Eksperci twierdzą, że jej wysoka cena wynika z niedostatku na rynku. Przyczyniają się do tego m.in. nieudane żniwa na zachodzie Europy, trwający konflikt na Ukrainie oraz niesprzyjający warunki zbioru cebuli w Polsce.