Odkrywanie miejskiej historii: dawniej ukryty szyld „Tomasz” na ul. Rayskiego w Szczecinie zostanie ujawniony

Odkrywanie miejskiej historii: dawniej ukryty szyld „Tomasz” na ul. Rayskiego w Szczecinie zostanie ujawniony

W czwartek, 7 marca, będącym dniem imienin Tomasza, historyczny szyld sklepu z odzieżą męską „Tomasz” zostanie odsłonięty przy ulicy Rayskiego 18 w Szczecinie. Sklep ten był częścią państwowej spółki „Otex” i funkcjonował w latach 70. i 80. XX wieku.

Początek roku przyniósł decyzję właścicieli kawiarni Buenas Buenas, znajdującej się na tej samej ulicy, o usunięciu własnej reklamy z witryny. W rezultacie, odsłoniły się ostatnie trzy litery (ASZ) dawno zapomnianego szyldu sklepu. Marcin Chruśliński, wiceprezes Stowarzyszenia „Oswajanie miasta” i autor bloga o tematyce miejskiej, upublicznił zdjęcie tego tajemniczego elementu szczecińskiej historii na platformach social media. Dzięki tym działaniom udało się ustalić, że niewielka część zasłoniętego szyldu należy do nieistniejącego już sklepu „Tomasz”.

„Zdecydowaliśmy kolektywnie, że jest naszym obowiązkiem troszczyć się o ten szyld, dbając o jego ekspozycję i zachowanie go na miejscu. To ważny kawałek nie tak odległej historii naszego miasta. Wystarczyło zdjęcie trzech odsłoniętych liter, aby zaowocowało to falą emocji i wspomnień wśród mieszkańców Szczecina” – wyjaśnia Chruśliński. Inicjatywę oswajania miasta zdecydowali się wesprzeć przedsiębiorcy działający przy ul. Rayskiego 18, właścicieli kawiarni Buenas Buenas i sklepu E-dym, będącego częścią ogólnopolskiej sieci, którego reklama dotychczas zasłaniała drugą połowę szyldu.

„Nasza współpraca od samego początku przebiega bez zarzutu. Jego owocem będzie nie tylko pełne odsłonięcie szyldu, ale również zmiana wyglądu witryny sklepu E-dym. Nowy projekt, który uwzględnia firmową identyfikację, powstał dzięki wsparciu Ady Krawczak, graficzki z naszego stowarzyszenia” – mówi Kinga Rabińska ze „Stowarzyszenia Oswajanie Miasta”.

Prawnym następcą Gminy Miasto Szczecin, która była właścicielem szyldu „Tomasz” powstałego w latach 70./80. XX wieku, powinno być Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. „Na podstawie informacji, które uzyskaliśmy, spółka planuje pielęgnować to wyjątkowe dziedzictwo miejskie poprzez dialog z wspólnotą mieszkaniową” – dodaje Chruśliński. Stowarzyszenie skonsultowało swoje działania również z Miejskim Konserwatorem Zabytków Michałem Dębowskim, potwierdzając tym samym historyczną wartość szyldu.

Ostatni element historycznego szyldu „Tomasz” na ulicy Rayskiego 18 zostanie odsłonięty w czwartek, 7 marca. „Zachęcamy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy pamiętają ten sklep, do zatrzymania się i przypomnienia sobie, jak wyglądał Szczecin pół wieku temu” – zaprasza Marcin Chruśliński.