Chór ZUT triumfuje na festiwalu w Grecji

Chór ZUT triumfuje na festiwalu w Grecji

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (ZUT) ma powód do dumy – jego chór zdobył serca znawców muzycznych na międzynarodowym festiwalu w greckim Agrinio. Wygrywając zawody, zespół z Szczecina wywołał burze owacji i zachwyty publiczności, co niewątpliwie umocniło ich poczucie dumy i satysfakcji.

Zdumieni i przytłoczeni, uczestnicy chóru wracali do domu pełni pozytywnych doświadczeń z udziału w październikowej edycji festiwalu. Jak wspomina Magdalena Muża, jedna z członkiń zespołu, to nie tylko muzyczne osiągnięcie, ale także możliwość zwiedzenia nowego miejsca, relaksu i korzystania z uroków greckiego morza.

Festiwal był zdominowany przez lokalne zespoły oraz gości z Macedonii. Chór ZUT był jedynym reprezentantem Polski na tych zawodach. Szymon Wyrzykowski, dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. J. Szyrockiego ZUT w Szczecinie, opisuje uczucie bycia traktowanym jak egzotyczny gość z daleka – doświadczenie, które często towarzyszy chórom przyjeżdżającym do Polski z odległych krajów.

Chór ZUT zaimponował publiczność wykonując między innymi „Już się zmierzcha” – renesansowe dzieło Wacława z Szamotuł. Zarówno dla chórzystów, jak i dla słuchaczy było to wyjątkowe przeżycie, które nie pozwoliło artystom zejść ze sceny. Jak mówi chórzystka Hanna Zarzycka, to było prawdopodobnie jedno z nielicznych spotkań Greków z polską muzyką i kulturą – coś, co mieli szansę usłyszeć po raz pierwszy i na pewno dobrze zapamiętać.

Zaopatrzeni w energię od greckiego słońca oraz motywację od entuzjastycznej publiczności, chórzyści są już gotowi na nowe wyzwania. Planują wiele niespodzianek na najbliższą przyszłość, zaczynając od 12 listopada.