Bezprecedensowy atak na polską kolej: radio-stop i hymn Rosji w tle

Bezprecedensowy atak na polską kolej: radio-stop i hymn Rosji w tle

Zgodnie z informacjami podanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK), doszło do naruszenia ochrony częstotliwości radiowej wykorzystywanej w sieci kolejowej. Niewłaściwa osoba zyskała dostęp do tej częstotliwości i wywołała sygnał radio-stop, który uruchamia procedurę awaryjnego zatrzymania pociągów. Sytuacja ta miała miejsce w rejonie Szczecina, skąd sygnał był odbierany zarówno przez maszynistów prowadzących pociągi, jak i przez pracowników obsługujących stacje kolejowe. Jak podały PKP PLK, wpłynęło to na opóźnienie ponad 20 pociągów przed godziną 23:30. Co więcej, do godziny 2 rano ruch towarowy na dwóch liniach – 273 (Szczecin Główny – Daleszewo) oraz 351 (Szczecin Główny – Choszczno) – został zawieszony.

Nieznanego pochodzenia sygnał zapoczątkowujący alarmowe zatrzymanie pociągów był emitowany praktycznie bez przerwy. W trakcie jednej z krótkich przerw pracownicy kolejowi byli świadkami nietypowego zdarzenia – w ich radiotelefonach zabrzmiał hymn Rosji a także fragmenty przemówienia prezydenta Putina. Czy to było pierwsze tak skoordynowane działanie ze strony Rosjan skierowane przeciwko polskiej sieci kolejowej? Na ten moment nie jest to jasne, choć warto podkreślić, że nie jest trudno uzyskać dostęp do częstotliwości radiowych używanych przez koleje. Informacje na temat częstotliwości dla różnych tras, a także dźwięk sygnału można znaleźć online. Dodatkowo, częstotliwości te nie są chronione szyfrowaniem.

Mimo że przed północą nadawanie zakłócającego sygnału w okolicy Szczecina ustało, pojawiły się doniesienia o podobnych incydentach mających miejsce w innych regionach Polski. Według informacji podanych przez Gazetę Wyborczą, analogiczny atak na sieć kolejową miał też miejsce w Wielkopolsce. Ponadto, Krzysztof Łuksza, były dziennikarz telewizji internetowej wRealu24, który aktualnie zajmuje się analizą i publicznym ujawnianiem działań prorosyjskich prowadzonych przez skrajną prawicę, zgłosił zdarzenia podobne do tego w kilku innych miastach Polski – Gdyni, Kołobrzegu, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Pile i Gnieźnie.