Żołnierze 12 dywizji odbyli misję na wschodzie

Żołnierze 12 dywizji odbyli misję na wschodzie

Trenerzy i żołnierze z jednostki manewrowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL przeprowadzili lekcję z żołnierzami libańskich sił zbrojnych na temat właściwego wykorzystania broni w różnych scenariuszach taktycznych. Szkolenie odbyło się w bazie zlokalizowanej w Tyrze.

Podczas całego tygodnia szkolenia współpraca między wojskowymi była znakomita, podobnie jak ich morale i zaangażowanie. Wieloletnia praktyka polskich żołnierzy, zarówno podczas szkolenia, jak i na misjach, dała im ogromną wiedzę, którą mogą się dzielić i wykorzystywać, co pozwala im wypełniać swój podstawowy obowiązek. Podsumowaniem programu było wręczenie libańskim żołnierzom certyfikatów oraz podziękowania obu stron.

Podstawowymi rolami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie jest osłona mieszkańców, pilnowanie strefy dystynkcji „niebieskiej linii” oraz pomoc rządowi libańskiemu w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. Formacja składa się z maksymalnie 250 żołnierzy. W Libanie Polacy współpracują ze służbami irlandzkimi i węgierskimi. Obecna zmiana PKW UNIFIL jest czwartą, utworzoną przez 12 Brygadę Zmechanizowaną, której centrum stanowią żołnierze dywizjonu artylerii samobieżnej znajdującego się w Choszcznie.