Znany klub muzyczny Free Blues Club pod groźbą zamknięcia

Znany klub muzyczny Free Blues Club pod groźbą zamknięcia

W ostatnią sobotę na falach mediów społecznościowych pojawiła się alarmująca informacja. Mówi ona o potencjalnym zakończeniu działalności jednego z najpopularniejszych miejsc na lokalnej mapie muzycznej – Free Blues Clubu. Zgodnie z plotkami, ten cieszący się uznaniem dom muzyki po trwającej 32 lata działalności może całkowicie zniknąć z krajobrazu miasta w styczniu 2024 roku. Powodem wydaje się być decyzja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM), będącego właścicielem nieruchomości przy al. Powstańców Wielkopolskich 20, o rozwiązaniu umowy dzierżawy z klubem. Nie jest jeszcze do końca jasne, co skłoniło uczelnię do takiego kroku, ale prawdopodobnie planuje ona otworzyć w tym miejscu nowy klub.

Reakcją na tę doniesienia była online petycja, której inicjatorki stanowią grupa powiązana ze „środowiskiem lekarskim Szczecina”. Dokument ten jest adresowany do prof. Bogusława Machalińskiego, rektora PUM, jako że to od niego zależy przyszłość lokalu. Petycja podkreśla rolę Free Blues Clubu jako jednego z najważniejszych punktów na klubowej mapie Polski i symbole Szczecina. Twórcy tego dokumentu zwracają uwagę na szczególne powiązania klubu z PUM, podkreślając jego prestiż i tradycje, które nie są cechą charakterystyczną dla innych uczelni medycznych czy miast.

Petycja zawiera także wzmianki o artystach, którzy mieli okazję występować na scenie Free Blues Club. Wśród nich znaleźli się Ray Wilson, Pat Metheny, Mike Russel a także polscy twórcy tak jak Tadeusz Nalepa, Martyna Jakubowicz, Wojciech Karolak. Klub ma na swoim koncie ponad 3500 wydarzeń muzycznych i jam sessions przez 32 lata działania przy al. Powstańców Wielkopolskich 20.

Część petycji poświęcona jest również współpracy Free Blues Club z samorządem studenckim PUM, w tym organizowaniu bezpłatnych wydarzeń dla studentów i doktorantów. Zaapelowano tam do rektora o dalsze rozmowy z przedstawicielami społeczności studenckiej w celu opracowania modelu współpracy, który będzie zadowalający dla wszystkich stron i umożliwi zachowanie dziedzictwa klubu.

Według informacji dostępnych na jednym z regionalnych portali, istnienie Free Blues Club jest zagrożone ze względu na decyzję samorządu studenckiego. Chce on bowiem stworzyć swój własny, bardziej nowoczesny klub, który spełni oczekiwania młodszych studentów. Ten pomysł miał uzyskać poparcie rektora PUM, co skutkowało decyzją o rozwiązaniu umowy dzierżawy z obecnym najemcą.

Zgodnie z tymi planami, Free Blues Club mógłby zniknąć ze szczecińskiej sceny kulturalnej na początku 2024 roku.