Zarzuty niegospodarności dla czterech osób na czele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Zarzuty niegospodarności dla czterech osób na czele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Nieodpowiednie zarządzanie majątkiem spółki to zarzut, jaki stawia Prokuratura Regionalna w Szczecinie czterem osobom związanych z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Obciążone są one odpowiedzialnością za działania podejmowane od roku 2016 aż do początków 2024. Informację o wszczętym śledztwie prokuratura przekazała do wiadomości publicznej 14 czerwca bieżącego roku.

Działając na podstawie zgromadzonych dowodów, śledczy postawili zarzuty Krzysztofowi U., Danielowi S., Jackowi C. oraz Dariuszowi Ś. Wszystkie oskarżenia dotyczą bezpośredniego narażenia na szkodę o dużej skali, co jest efektem zaniedbań i nadużyć uprawnień przez zarząd, działający w imieniu spółki Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Istotnym punktem oskarżeń jest zawarcie niekorzystnego dla spółki aneksu, wprowadzającego zakaz konkurencji, z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Wobec Dariusza Ś. postawiony został dodatkowy zarzut nieprzestrzegania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie, wszyscy podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia, nie przyznając się jednocześnie do stawianych im zarzutów. W celu zapewnienia prawidłowego przebiegu śledztwa, prokurator zastosował środki zapobiegawcze, m.in. dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z pracownikami i kontrahentami związanych z pokrzywdzoną spółką. Za zarzucone przestępstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności aż do trzech lat.

Śledztwo w sprawie działalności Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście rozpoczęło się 14 czerwca bieżącego roku na podstawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgłoszenie wysłał pełnomocnik pokrzywdzonej spółki – ZMPSiŚ. Zawiadomienie zawierało informacje o nieprawidłowościach w procesie zawierania i aneksowania umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania między firmą a Dariuszem Ś. Odpowiedź na zgłoszenie zawierała też wskazania na potencjalne naruszenia w zatrudnianiu osób o niewystarczających kompetencjach, przydzielaniu im pojazdów służbowych na specjalnych zasadach oraz przyznawaniu im nadmiernie wysokiego wynagrodzenia. Zawiadamiający wskazał także na możliwość wystąpienia przestępstwa korupcji w kontekście opisanych działań.

Prace śledcze są nadal prowadzone. Nadzór nad całością działań sprawuje Prokuratura Regionalna w Szczecinie, natomiast bezpośrednio czynności wykonuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Szczecinie.