Szczecin: Nowa odsłona gmachu
Szczecin posiada zabytkowy Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, który już niebawem zyska nowy wygląd. Chodzi tu o budynek „Starej Chemii”, mieszczący się przy ul. Pułaskiego 10. Prace zaplanowane są na kilka etapów, z których jeden z nich zakłada rekonstrukcję starej wieżyczki kopuły z zegarem na głównym wejściem.
Szczecin inwestuje w modernizacje zabytków
Uniwersytet, o którym mowa ma charakter barokowy. I choć prezentuje się bardzo okazale i dostojnie, porównując zdjęcia przedwojenne, widać, że czegoś w nim brakuje. Mowa tu przede wszystkim o starym zegarze, umiejscowionym niegdyś nad wejściem głównym. Już niebawem, charakterystyczny element może spowrotem pojawić się na fasadzie budynku. Jak informuje rzecznik prasowy ZUT, władze planują całą rekonstrukcję elewacji wraz z odtworzeniem jej szczegółowych elementów. Oznacza to, że w skład prac wchodzi również umiejscowienie ponowne zegara na wieżyczce. Ponadto planowany jest szyb wentylacyjny od wewnątrz oraz cały system wentylacji i modernizacja laboratoriów. Sam zegar ma być wierną kopią tego przedwojennego. Posiadał będzie cztery tarcze, umieszczone z każdej ze stron konstrukcji. Obecnie wszystko zależne jest od zdjęć archiwalnych i ich szczegółowości. Im bardziej dokładne będą, tym większa szansa, iż budynek stanie się wierną kopią tego sprzed czasów wojny.
Szczecin i budowa windy na ZUT
Przetarg rozpisano na przełomie września i października. Pierwszym etapem, na który pozyskano już zgodę na budowę, ma być odtworzenie starego szybu windowego, od wewnątrz dziedzińca. Kolejnych etapów nie da się zaplanować, gdyż jak podkreśla rzecznik prasowy, wszystko zależy jest środków finansowych. Jeśli uda się je pozyskać od zewnętrznych inwestorów, będzie można powiedzieć coś więcej. Tak czy siak, Uniwersytet zyska nowy, barokowy wygląd w fantastycznym stylu. Już teraz budynek cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników architektury. Nyć może Szczecin już niebawem stanie się miejscem jeszcze bardziej klimatycznym. Do tego dążą władze miasta, jak i prywatne inicjatywy obywatelskie.