Stuletni jubileusz Stargardzkiego weterana, Eugeniusza Ankutowicza

Znanemu mieszkańcowi Stargardu, Eugeniuszowi Ankutowiczowi, przypadł zaszczyt świętowania swojego setnego urodziny. W tym wyjątkowym dniu, nie zabrakło odwiedzin ze strony prezydenta miasta, Rafała Zająca oraz jego zastępczyni Ewy Sowy.
Informacje przekazane przez Urząd Miejski w Stargardzie wskazują, że pułkownik Eugeniusz Ankutowicz przyszedł na świat 15 marca 1925 roku w miejscowości Komarno. Jego ojciec służył jako podoficer w Wojsku Polskim i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W roku 1940, młody Eugeniusz został deportowany do wnętrza ZSRR razem ze swoją matką. Dwa lata później, w 1943 roku, został przyjęty do 1. Pułku Czołgów.
Jako żołnierz brał udział w wielu bitwach – był obecny pod Lenino, walczył o Lublin, a także uczestniczył w walkach o przyczółek warecko-magnuszewski i stolicę Polski – Warszawę – takie informacje przekazały nam miejskie władze. W roku 1945 Ankutowicz skończył Oficerską Szkołę Czołgów, po czym został przeniesiony do 16. Samodzielnej Brygady Pancernej. Miał okazję brać udział w walkach o Poznań, Gorzów Wielkopolski, Rotenburg oraz Drezno.
Do Stargardu Ankutowicz przeniósł się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Od roku 1993 pełni rolę prezesa oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP. Na liście jego osiągnięć znajdują się liczne odznaczenia, wśród których są: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi. Ma trzech synów, sześciu wnuków i taką samą liczbę prawnuków.
Podczas uroczystości z okazji setnych urodzin, jubilata odwiedziło wielu gości, w tym reprezentanci miasta.