Rozpowszechnienie bezpłatnych badań zdrowotnych dla osób powyżej 40 roku życia w województwie zachodniopomorskim
Program „Profilaktyka 40 Plus”, który umożliwia przeprowadzenie bezpłatnych badań medycznych, jest dostępny tylko do końca grudnia. Na terenie województwa zachodniopomorskiego jest aż 91 laboratoriów diagnostycznych, które realizują te badania. Program ten pozwala na wczesne wykrywanie chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, które są głównymi przyczynami przedwczesnej śmiertelności w Polsce. Choć program jest skierowany do obu płci, to kobiety korzystają z niego częściej. W sumie, z 180 tysięcy osób zbadanych na terenie naszego regionu, niemal 108 tysięcy to kobiety.
„Profilaktyka 40 Plus” jest programem dedykowanym dla osób powyżej 40 roku życia. Statystycznie bowiem, po przekroczeniu tego wieku znacząco wzrasta ryzyko rozwoju takich schorzeń jak nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca. Poza tym, choroby przewlekłe mogą się udać w tym wieku i dotyczą one różnych układów organizmu – m.in. krążenia, trawiennego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego, a także skóry i tarczycy oraz układu oddechowego.
Według Małgorzaty Koszur, rzecznika prasowego Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, od momentu uruchomienia programu w lipcu 2021 roku do listopada bieżącego roku, z programu skorzystało prawie 180 tysięcy osób w wieku powyżej 40 lat. Większość z nich to kobiety – 107,8 tysiąca, podczas gdy mężczyzn było tylko 72,2 tysiąca.
Program obejmuje szereg badań wynikających z ankiety, takich jak: morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, badania wątrobowe czy ogólne badanie moczu. W przypadku mężczyzn dodatkowo wykonuje się badanie w kierunku raka prostaty. Ponadto przeprowadza się pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu i oblicza wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli wyniki badań są niepokojące, lekarz może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę lub na konsultację do innych specjalistów.
Aby zostać zakwalifikowanym do badań profilaktycznych „Profilaktyka 40 Plus”, konieczne jest wypełnienie ankiety, co można zrobić samodzielnie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), w placówce realizującej program lub poprzez aplikację mojeIKP. Na podstawie e-skierowania można umówić się na badania do dowolnej placówki. Rejestracja jest możliwa przez IKP lub telefonicznie, dzwoniąc bezpośrednio do realizatora programu. Do przeprowadzenia badań konieczne jest okazanie dowodu osobistego.
Liczba placówek diagnostycznych w województwie zachodniopomorskim wynosi 91 – jak informuje Małgorzata Koszur. Najwięcej z nich znajduje się w Szczecinie (33), Stargardzie (3) i Goleniowie (3). Szereg informacji dostępnych jest na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.
Ponieważ większość badań krwi powinna być wykonana na czczo, zaleca się przyjście na badania rano, między godziną 7:00 a 9:30. Dzień przed badaniem zaleca się spożywanie lekkiej kolacji bezmięsnej i bezalkoholowej do godziny 18. Przed planowanym badaniem moczu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
Program „Profilaktyka 40 Plus” umożliwia ponowne przeprowadzenie badań po upływie co najmniej 12 miesięcy od poprzednich. Drugie skierowanie jest generowane automatycznie, bez konieczności ponownego wypełniania ankiety.