Planowany nowy budynek naukowo-badawczy Uniwersytetu Szczecińskiego: koncepcja gotowa, ale brakuje finansowania

Planowany nowy budynek naukowo-badawczy Uniwersytetu Szczecińskiego: koncepcja gotowa, ale brakuje finansowania

Uniwersytet Szczeciński planuje budowę nowej jednostki o charakterze naukowo-badawczym w miejscu dawnego basenu przeciwpożarowego zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II, pomiędzy ulicami Wielkopolską a Niedziałkowskiego. Istnieje już gotowa koncepcja urbanistyczno-architektoniczna tego przedsięwzięcia, jednak nie jest jeszcze zapewnione jej finansowanie. Agnieszka Lizak, rzeczniczka prasowa uczelni, wyjaśnia, że realizacja inwestycji zależy od dostępności programów krajowych na szczeblu europejskim lub ministerialnym, które mogłyby wesprzeć ten projekt.

Działka, na której ma powstać nowy obiekt, jest atrakcyjnie zlokalizowana i już 2,5 roku temu pojawiły się głosy dotyczące jej zagospodarowania. Zaniepokoiło to Zachodniopomorską Okręgową Izbę Architektów RP oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich w Szczecinie, które wyraziły swoje obawy co do braku konkursu na projekt zagospodarowania tego kluczowego terenu.

Uniwersytet Szczeciński zdecydował się na inny kierunek i powierzył pracowni Dedeco stworzenie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Choć koncepcja jest już gotowa, uczelnia nie zgodziła się na publikację jej wizualizacji.

Uniwersytet Szczeciński jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji co do designu budynku, a koncepcja jest aktualnie przedmiotem dyskusji i analiz. Jak przypomina Agnieszka Lizak, zmieniające się w czasie potrzeby uczelni mogą wymagać udoskonalenia projektu. Koncepcja ta ma jednak fundamentalne znaczenie dla dalszych prac nad projektem architektonicznym, a także podkreśla potencjał terenu budowlanego.

Opracowana koncepcja będzie służyła jako podstawa dla opracowania szczegółowego projektu architektoniczno-budowlanego i technicznego, a także pozwoli na ubieganie się o zewnętrzne finansowanie. Planowany budynek ma stanąć naprzeciwko rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego i ma pełnić funkcje naukowo-badawcze, dydaktyczne oraz administracyjne.

Agnieszka Lizak dodaje, że w budynku będą przewidziane miejsca na organizowanie wykładów, seminariów i konferencji. Sala audytoryjna oraz konferencyjna pozwolą na obsługę większych grup uczestników wydarzeń naukowych i akademickich. Budynek będzie również wyposażony w dwa poziomy podziemne, które zostaną przeznaczone na parking.

Według opisu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, nowy budynek będzie służył Wydziałowi Prawa i Administracji, Laboratorium Fizyki Jądrowej i Medycznej oraz Uczelnianemu Centrum Informatycznemu.