Pijany kierowca hulajnogi staje wbrew ruchu na autostradzie – konsekwencje tego aktu są kosztowne

Pijany kierowca hulajnogi staje wbrew ruchu na autostradzie – konsekwencje tego aktu są kosztowne

Częstym problemem dla pieszych i innych kierowców stają się osoby nietrzeźwe poruszające się na hulajnogach elektrycznych. Szczecińska policja niemal codziennie zatrzymuje takie osoby, a nierzadko ich postępowanie jest nieodpowiedzialne do granic możliwości. Wysokie kary finansowe nie wydają się skutecznie odstraszać użytkowników tych jednośladów. W ostatnich dniach media donoszą o zdarzeniu, które miało miejsce w sobotę na autostradzie A6. Pijany mężczyzna na hulajnodze jechał pod prąd autostradą w stronę Świnoujścia.

Informacje o tym niecodziennym incydencie zostały przekazane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pijany mężczyzna na hulajnodze elektrycznej naruszył przepisy ruchu drogowego, jadąc pod prąd na autostradzie A6. – Pracownicy naszego Punktu Informacji Drogowej, obserwujący sytuację na autostradzie A6, zauważyli osobę poruszającą się na hulajnodze elektrycznej. Policję powiadomiło się natychmiast o niebezpieczeństwie, które udało się zneutralizować poprzez zatrzymanie pijanego mężczyzny – relacjonuje Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nieodpowiedzialny mężczyzna został ukarany surowo. Musiał zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny za swoje działania, co jest równowartością ceny tygodniowego pobytu w luksusowych kurortach europejskich z pełnym wyżywieniem.

Policja w Szczecinie zauważa wzrost liczby przypadków nietrzeźwych kierowców hulajnóg i rowerów, szczególnie podczas dobrej pogody. Przypomnijmy, że przepisy regulujące korzystanie z hulajnóg elektrycznych obowiązują od trzech lat. – Jednym z kluczowych punktów tych przepisów jest zakaz prowadzenia takich pojazdów pod wpływem alkoholu. Taryfikator obowiązujący od dwóch lat nakłada na policję obowiązek nałożenia mandatu w wysokości 2500 złotych za jazdę w stanie nietrzeźwości pojazdem takim jak rower lub hulajnoga. Kara finansowa 1000 złotych czeka na osoby, których stan wskazuje na spożycie alkoholu, czyli do wartości 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – komentuje Anna Gembala z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. – Pijani kierowcy stanowią poważne zagrożenie, nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego, a ich nieodpowiednie zachowanie może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków – dodaje.