Festiwal Czytania Odkrywcy Wyobraźni im. Wojciecha Pszoniaka: Trzy dni literackiego zanurzenia w Szczecinie

Festiwal Czytania Odkrywcy Wyobraźni im. Wojciecha Pszoniaka: Trzy dni literackiego zanurzenia w Szczecinie

Odliczanie do Festiwalu Czytania Odkrywcy Wyobraźni im. Wojciecha Pszoniaka rozpoczyna się. Przez kolejne trzy dni Szczecin stanie się areną inspirujących rozmów na temat literatury, podczas których spotkamy zarówno znanych twórców, jak i aktorów oraz artystów, którzy przedstawią fragmenty najświeższych dzieł literackich. Organizatorzy przygotowali ponad dwadzieścia spotkań dedykowanych miłośnikom różnorodnych gatunków literackich, a młodsze pokolenie również znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczny festiwal to wyjątkowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi i możliwość dyskusji z autorami, którzy nieczęsto odwiedzają Szczecin. Słuchacze będą mieli szansę usłyszeć fragmenty książek czytane przez popularnych lektorów, takich jak Krystyna Czubówna. Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej podkreśla różnorodność powodów uczestnictwa w festiwalu: dla pewnych osób chodzi o osobę czytającą, inne przyciąga autor, a jeszcze inne po prostu książka.

Wśród propozycji festiwalowych znalazło się spotkanie z Wojciechem Tochmanem i jego książką „Historia na śmierć i życie”, która opisuje jedno z najbardziej brutalnych i głośnych przestępstw w Polsce po 1989 roku. Katarzyna Kubisowska przedstawi biografię legendarnej polskiej piosenkarki pt. „Kora. Się żyje”. Dla miłośników literatury regionalnej przewidziano spotkanie z Ingą Iwasiów, a także z lokalnymi twórcami nominowanymi do nagrody „Jantar”. Dla entuzjastów poezji przygotowano monodram na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta. Najmłodsi goście będą mogli bawić się przy baśniach Andersena oraz przygodach Pippi. Przewidziano również spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak i jej książką „CHŁOPKI. Opowieść o naszych babkach”.

Festiwal będzie również okazją do wręczenia Nagrody Literackiej Jantar. W tej edycji rywalizują o nią: Jolanta Aniszewska, Nina Igielska, Jarek Skurzyński, Alex Wieseltier i Jerzy Żelazny.

Festiwal Czytania Odkrywcy Wyobraźni im. Wojciecha Pszoniaka odbędzie się w Książnicy Pomorskiej. Początek jest zaplanowany na piątek, 17:00, a inaugurację będzie miał spotkanie z Ingą Iwasiów. Festiwal potrwa do niedzieli, 26 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.