Ekologiczne przystanki na szczecińskich ulicach – zwycięski projekt Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

Ekologiczne przystanki na szczecińskich ulicach – zwycięski projekt Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021

W samym sercu Szczecina zawiśnie zielone światło dla czterech ekologicznych przystanków. Są one owocem zwycięskiego projektu, zgłoszonego do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2021. „Charakterystyka tych wiat przystankowych jest wyjątkowa, bowiem zaprojektowane zostały przez nas samych” – z dumą mówi Przemysław Słowik, radny i jeden z twórców pomysłu.

Ostatniego tygodnia odbyło się ogłoszenie przetargu na budowę pierwszych zielonych wiat przystankowych. Zlokalizowane będą one na przystankach: „Rayskiego” dla autobusów obsługujących linię numer 101, placu Żołnierza Polskiego (przystanki tramwajowe), placu Rodła (przystanek dla autobusów linii C, 58, 59) oraz na przystanku o nazwie „Filharmonia”.

W celu stworzenia niepowtarzalnego projektu zielonych wiat, Przemysław Słowik i Tomasz Kuliszenko postanowili skorzystać z pomocy studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. To właśnie Julia Safin jest autorką zwycięskiej koncepcji. Projekt zakłada obecność maty rozchodnikowej na dachu, a także zielonych pnączy, które będą rosnąć za tylną ścianą wiaty.

Przemysław Słowik wyjaśnia, że ich zamysłem było stworzyć przystanki, które będą w pełni szczecińskie. Dlatego postanowili zaprosić do współpracy studentów ze szczecińskich uczelni. „Powinniśmy realizować większość projektów i zadań w ten sposób, wykorzystując nasz lokalny potencjał” – uważa radny.

Projekt zielonych przystanków zdobył 1984 głosy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Całościowy koszt realizacji projektu wynosi 300 tysięcy złotych. Celem jest stworzenie „nowego standardu centrum” poprzez połączenie zielonych przystanków z podziemnymi śmietnikami.

Przemysław Słowik zwraca jednak uwagę na jedno: „Obecne wiaty powinny być sukcesywnie wymieniane na te zielone. Plany miasta w tym zakresie są na razie mało ambitne. Zakładają jedną zieloną wiatę na rok. Ja natomiast będę zabiegał o to, aby liczba nowych wiat była większa”.