Przypomnienie o profilaktyce zdrowotnej dla kobiet z okazji Dnia Kobiet przez Zachodniopomorski Oddział NFZ

Przypomnienie o profilaktyce zdrowotnej dla kobiet z okazji Dnia Kobiet przez Zachodniopomorski Oddział NFZ

Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, tuż przed obchodami Dnia Kobiet, zorganizował specjalne spotkanie w swojej siedzibie na ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Głównym celem była edukacja kobiet w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Specjalistki medyczne podkreślały konieczność regularnych badań cytologicznych, utrzymując, że prawdziwe piękno zaczyna się od zdrowia. W ramach tego wydarzenia, panie miały również możliwość nauczyć się samodzielnego badania piersi na odpowiednio przygotowanych fantomach. Przy okazji omówiono także inne programy profilaktyczne skierowane do kobiet oraz poruszono tematykę zdrowego żywienia.

Wydarzenie było wynikiem współpracy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ ze Szczecińską Izbą Pielęgniarek i Położnych. Udział w nim wzięły dr n.med. Gabriela Hofman i położna Alicja Księżak. Te doświadczone specjalistki odpowiadały na pytania dotyczące badania cytologicznego, tłumaczyły jego cel, znaczenie oraz rozwiewały wszelkie wątpliwości i obalały stereotypy z nim związane. Obejrzeć też można było narzędzia używane podczas badania, a także na fantomie szyjki macicy obejrzeć proces pobierania materiału do badania.

Panie dowiedziały się, że badanie cytologiczne jest kluczowe w wykrywaniu zmian przedrakowych i raka szyjki macicy we wczesnym, uleczalnym stadium. Ponadto zdano sobie sprawę, że rak szyjki macicy często przez długi czas nie daje żadnych objawów, a badanie cytologiczne jest jedynym narzędziem do jego rozpoznania.

Małgorzata Olszewska, specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ przypomniała, że program profilaktyki raka szyjki macicy jest skierowany do kobiet w wieku 25-64 lata. Przy okazji poinformowała, że takie badania można wykonać co trzy lata. Zostały one udostępnione we wszystkich poradniach ginekologiczno-położniczych współpracujących z NFZ oraz przez uprawnione położne w placówkach POZ. W województwie zachodniopomorskim znajduje się 118 takich gabinetów, natomiast w Szczecinie możemy liczyć na 30 miejsc, gdzie takie badanie można wykonać w ramach umowy z NFZ.