Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej zadebiutują 14 lutego w Szczecinie

W najbliższy piątek, 14 lutego, po raz pierwszy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Szczecin będzie miejscem ważnych obchodów tego święta. O godzinie 11:00 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej, która znajduje się przy Urzędzie Miasta Szczecin.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Marcina Górkę, rzecznika prasowego Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, główne wydarzenia odbędą się o godzinie 12 przy pomniku „Na Chwałę Armii Krajowej” na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. W uroczystościach weźmie udział dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, Krzysztof Męciński, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jolanta Szyłkowska oraz przedstawiciele wojska, służb mundurowych i organizacji społeczno-patriotycznych. Dołączy do nich także wojewoda zachodniopomorski, Adam Rudawski.
Całość obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest organizowana przez szczeciński oddział IPN we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin.
Warto przypomnieć, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej został ustanowiony przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, jako hołd dla żołnierzy największej konspiracyjnej armii, która działała w Europie podbitej przez Niemców i Związek Sowiecki. Armia Krajowa była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła bohaterską walkę o suwerenność i niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.
Początki Armii Krajowej datuje się na noc z 26 na 27 września 1939 roku, kiedy to powstała konspiracyjna organizacja Służba Zwycięstwu Polski. Założyli ją wyżsi oficerowie wraz z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Ta organizacja stała się zalążkiem późniejszego Państwa Podziemnego i w listopadzie 1939 roku przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej.
14 lutego 1942 roku gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz, wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzję podjęto z myślą o scaleniu polskich sił konspiracyjnych i podporządkowaniu ich rządowi RP na uchodźstwie.
Na stanowisku dowódcy Armii Krajowej zasiedli kolejno generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot do 30 czerwca 1943 roku, następnie Tadeusz Komorowski ps. Bór do 2 października 1944 roku, a na koniec Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek do 19 stycznia 1945 roku.
Dowódca Armii Krajowej był odpowiedzialny przed Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Podczas całego okresu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tysięcy osób.